Faydalı Besinler

Mango

Dört mevsimin de yaşandığı ülkemizde meyve çeşitliliğimiz oldukça zengin olduğu için tropikal meyvelere yeterli ilgi gösterilmiyor. Konusunda donanımlı bir diyetisyen olarak benim yazılarımı takip edenler beslenmeye yaklaşımımı ve çeşitlendirmeyi ne kadar desteklediğimi bilirler. Dolayısıyla ulaşabildiğimiz meyve ve sebzelerin her türlüsünün tüketilmesi benim için çok önemlidir.

Bugüne kadar mango yiyen bir kişinin “ben bunun tadını beğenmedim” dediğini hiç duymadım. Belki olgunlaşmamış olan bir mango denk gelirse beğenilmeyebilir. Yada yapısındaki doğal reçine miktarı biraz fazlaysa... Mango lezzetli olmasının yanı sıra sağlığımız için de pek çok faydaları barındırıyor ve bence mango meyvelerin kralı diyebilirim. Mangonun faydalarını okuyunca siz de bana hak vereceksiniz eminim. Mango, tropik ve yarı tropik bölgelerde yetişen harika bir meyve.

Anavatanı Himalaya Dağları’nın güney bölgeleri ve özellikle Hindistan ve Çin mango üretiminde lider ülkeler. 4000 seneden daha uzun süredir mango yetiştirilmekte. Bir rivayete göre güneydoğu asya krallarının ve asilzadelerinin mango korulukları vardı ve bu bir statü göstergesiydi. Mango meyvesi genellikle 5-15 cm uzunluğunda ve 4-10 cm genişliğinde,150-750 gram arasında değişen ağırlıklarda ve oval yapıda bir meyve. Cinsine ve olgunluğuna göre yeşil- sarı-turuncu ve kırmızıtonlarda olabilir. Satın alırken mangonun sap tarafından çıkan aromaya dikkat etmek gerekir. Bastırdığınızda hafif yumuşaklık varsa yenilmeye hazır bir kıvama gelmiş demektir. Eğer aldığınız mango olgun değilse, bu meyveyi olgunlaştırmanın en iyi yolu bir kese kağıdında oda sıcaklığında 1 elma ileberaber bekletmektir. Çünkü elma doğal bir etilen gazı oluşturarak mangonun olgunlaşmasını sağlar. Aynı yöntem avakado içinde geçerlidir. Mangoyu oda sıcaklığında saklamanız daha lezzetli olmasını sağlar. Bilmeniz de fayda gördüğüm diğer bir konu mangonun kabuğunda ve sapında bulunan ve bir çeşit reçine olan urusiol denilen bir madde vardır. Deride döküntü yaratabilir. Dikkat edilmelidir. Mango aslında yüksek hacimli bir meyvedir. Dolayısıyla yüksek oranda su içerir. Su oranı yüksek olması sebebiyle kalorisi çok yüksek değildir. Ortalama 1 mango yaklaşık 135 kaloridir. Mangoda yüksek oranda potasyum, A vitamin vebeta karoten bulunur. Mango enzimler açısından da zengindir. Genelde eti marine etmek ve yumuşatmak amacıyla kullanılır. 1 mangoda yaklaşık 3,5 gr lif vardır.

Mango'nun Faydaları Nelerdir?

Mango Zararlı Mıdır?

Sağlık açısından zararı olamayan bu meyveyi sadece diyabet hastalarının tüketirken dikkat etmesi önemlidir. Çünkü şeker oranı yoğun olan bir meyvedir.

Mango Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Mango'nun Kullanım Alanları

Mango Nerelerde Yetişir?

Orta ve Güney Amerika, Asya ve Afrika ülkelerinde üretilmektedir.

Mango'nun Besin Değerleri

100 Gr. Mangonun Besin Değerleri

Analizler

100 gr. Mango

Su (g)

81,71

Enerji (kcal)

65

Enerji (kj)

272

Protein (g)

0,51

Yağ (g)

0,27

Karbonhidrat (g)

17,00

Lif (g)

1,8

MİNERALLER

Kalsiyum (mg)

10

Demir (mg)

0,13

Magnezyum (mg)

9

Fosfor (mg)

11

Potasyum (mg)

156

Sodyum (mg)

2

Çinko (mg)

0,04

Bakır (mg)

0,110

Manganez (mg)

0,027

Selenyum (mcg)

0,6

VİTAMİN

Vitamin C (mg)

27,7

Tiamin (mg)

0,058

Riboflavin (mg)

0,057

Niasin (mg)

0,584

Pantoteknik asit (mg)

0,160

Vitamin B-6 (mg)

0,134

Toplam folik asit (mcg)

14

Vitamin B-12 (mcg)

0,00

Vitamin A, IU (IU)

3894

Vitamin A, RE (mcg_RE)

389

Vitamin E (mg_ATE)

1,120

 

Soru Cevap ve Yorumlar


Yukarı Çık