Faydalı Besinler

Portakal

Rengi ve kokusu ile iştah kabartan portakal kış aylarında sıkça rastlanan gribal enfeksiyonlara şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Kış meyvesi olan portakal C vitamin deposudur ve içerin de potasyum, magnezyum, demir, fosfor, kalsiyum bulundururken diğer vitaminlerden de A, B, ve E vitaminlerini de barındırmaktadır. İçerin de bulunan mineraller ve vitaminlerden dolayı bir çok hastalığa faydalı olunan bu meyve sabah kahvaltılarında bol bol tüketilmektedir. Çocukların sevdiği meyve suyu olan portakal suyu gelişimleri içinde oldukça faydalıdır. Birçok çeşidi bulunan portakal turunçgiller familyasına girmektedir ve kısa boylu, sert yapraklı ağaçlarda yetişmektedir. Portakal bir çok şekilde tüketilmektedir. En yaygın olarak tüketilme biçimi sıkarak posasından ayırarak suyunu tüketmek, pastalar da kabuğunu kullanarak  ya da reçelini yaparak tüketilmektedir. Bir portakalda ortalama 50 kalori bulunmaktadır.Şifa kaynağı olarak bilinen turuncu renkli mis kokulu bu meyvenin çok fazla faydası bulunmaktadır.

Başta C vitamini olmak üzere P, B ve E vitaminleri ile fosfor, magnezyum ve potasyum minerali açısından zengindir. Bakır, çinko, demir, bakır ve manganez mineralleri ile protein de bulunur.

Portakalın Faydaları

Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Enerji verir. İyileşmeyi hızlandırır. Yüksek Tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önleyen portakal kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur. Sinirleri yatıştırır ve yorgunluğu giderir. Damarları güçlendirir. Grip ve nezle gibi soğuk algınlığına iyi gelir ve öksürüğü azaltır. Cilt kırışıklıklarını önler, cildin taze ve pürüzsüz görünmesi sağlar. Karaciğeri çalıştırır. Vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Kansızlığa iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. İçerdiği folik asit özellikle hamileler ve bebek için çok yararlıdır.

Portakalı Nasıl Tüketmeli

Portakal taze olarak yenir ve suyu kullanılır. Ayrıca çiçeklerinden ve kabuklarından da yararlanılır. Portakal suyu cildi besler. Özellikle yağlı ve normal ciltler iyi gelir. Çiçekleri kaynatılarak hazırlanan çay spazmlara karşı faydalıdır. Kabuklarından esans elde edilmesinin yanında mide hastalıkları için de kullanılır.

Taze olarak tüketmeniz her zaman için sizin yararınıza olacaktır. Suyunu kendiniz sıkmanız ve sıkar sıkmaz tüketmeniz sizin için faydalı olacaktır. Kabuğundan yapılan yap selülitlere iyi gelmektedir. Selülit olan bölgeye masaj yapar şekilde uygularsanız azaltır ve cildinizin pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

Portakal Suyunun Faydaları

Kahvaltı menülerinin vazgeçilmezleri arasında bulunan portakal suyu, bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı, grip ve pankreas kanseri gibi hastalıklardan koruyor. Portakal suyu içerisinde bulunan antioksidan ve bioflavin ile kılcal damarları güçlendirerek kalbin zarar görmesini engelliyor. Portakal suyu, içerisindeki ‘C vitamini ve folik asit’ sayesinde ciltte meydana gelecek kırışıklıkları önlüyor. Çocukların fiziksel gelişiminde de önem arz eden portakal suyu, damar sertliği ve felç hastalıklarına karşı koruyucu bir özellik taşıyor.

Gaziantep’te 15 yıldan bu yana meşrubatçılık mesleğini sürdürdüğünü belirten İzzettin Alihansoy, "Portakal suyu, gribal enfeksiyonları önleyerek vücudu zinde tutuyor. Portakal suyunun içerisinde bol miktarda C vitamini bulunuyor. Kış aylarında Gaziantepli vatandaşlar, soğuk algınlığı ve gripten korunmak için C vitamini bol olan portakal suyu tüketiyor" dedi.

Portakal Suyu ve Kanser

Portakal suyunun küçük çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ifade eden Alihansoy, "Portakal suyu vücutta meydana gelebilecek rahatsızlıkların tedavisi için doğal ilaç olarak kullanılabiliyor. Portakal suyu, kalp rahatsızlıklarını önleyerek, pankreas kanserini engelliyor. Portakal suyu, özellikle küçük çocukların bağışıklık sistemini güçlendirerek onları hastalıklardan koruyor. Aileler, çocuklarını gribal rahatsızlıklardan korumak için, portakal suyu içiriyor. Gaziantepliler portakal suyunu çok seviyor. Portakal suyunu hazırlamak pek fazla zor bir iş gerektirmiyor. Portakalları yıkadıktan sonra, sıkma makinesinin içerisine atıyoruz. Ardından portakal suyu servise hazır hale getiriliyor" diye konuştu.

Portakalın Diğer Faydaları

Portakal Kabuğu Faydaları

Portakal kabuğunun sağlık açısından faydaları çok az bilinen bir şeydir. Genelde portakal tüketilidkten sonra kabukları atılır. Ama eminim bu yazıyı okuduktan sonra bu alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekecek.

Nasıl Tüketilir: Portakal kabuğunu tükemniz için organik potakalları öneriyoruz. Önce kabukları iyice yıkayın ve ufak parçalara ayırın veya rendeleryin. Daha sonra poratak kabuklarını kurutun. Rendelediğiniz portakal kabuklarını salatalarda, ufak dilimlere böldüğünüz potakal kabularınıda çay yaparak tüketebilirsiniz.

Portakal Kabuğu Çayının Faydaları

Portakal kabuğu çayı çok nadir kullanılmaktadır ama portakalın kabuğundan da sağlık açısından faydalanmak için tüketilmesini öneriyoruz. Poratak kabuğu çayının hazırlanışını yukarıda anlattaığımız tarifteki gibi, portakal kabuklarını hazırlayın. Daha sonra bir fincan kaynamış suya koyarak 10-15 dakika demlenmesini bekleyin ve için.

Portakalın Zararları

Portakal genelede her yaş için sağlıklı bir besin kaynağıdır. Sağlık açısından bir zararı yoktur. Bazı sağlık uzmanları çok fazla tüketildiğinde kan şekeri sorunları olan hastalar için yan etkileri olabileceğini savunmaktalar.

Soru Cevap ve Yorumlar


Yukarı Çık