Faydalı Besinler

Fosfor Minerali

Fosfor, kalsiyum ve magnezyum dengesini korumak için önemli bir maddedir.Bağırsaklarda emilir, kan dolaşımı ile kemikler ve dişlerde depolanır. Kemik ve diş yapısında bulunur, onların sertliğini sağlar. Hücrelerin yapısında da bulunur. Enerji üretiminde rolü vardır. Besinlerin birçoğunda bulunur. Eksikliğindeyse kas zayıflığı, iştahsızlık, kemik ağrıları, depresyon, düzensiz nefes alma, keyifsizlik, sinir hastalıkları gibi sıkıntılar görünür.

Fosfor Minerali

Fosfor Minerali Faydaları

Fosfor, kalsiyumdan sonra vücudumuzda en çok bulunan mineraldir. Kalsiyumla birlikte kemik ve dişlerde bulunur. Çok az bir miktarı ise hücrelerde ve hücre dışı sıvıda yer almaktadır.

Fosfor Minerali Eksikliği

Fosfor Eksikliğinin kas ve iskelet yapısı üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Kemik yapısının zedelenmesi ve kasların zarar görmesi gibi vücudu birincil yönden etkileyen fosfor eksikliği aynı zamanda beyinsel ve sinirsel fonksiyonlarda da aksaklıklara yol açabilmektedir. Fosfor eksikliği genelde yetersiz ya da dengesiz beslenme sonucu kendini gösterse de alkol kullanımı da fosfor eksikliğine neden olabilmektedir.

Günlük Fosfor Minerali İhtiyacı

Kişinin bulunduğu yaşa göre değişkenlik gösteren günlük fosfor ihtiyacı aşağıdaki gibidir.

Fosfor Minerali Bulunan Besin Kaynakları

Sığır eti, buğday kepeği, lahana, peynir, mısır, kakao, süt ürünleri, yumurta, balık, meyve, sarımsak, baklagiller, karaciğer, yerfıstığı, kümes hayvanları, kabak çekirdeği, soda, soya fasulyesi, ayçekirdeği, tam buğday, bira mayası gibi besinler fosfos açısından en zengin besinlerdir.

Soru Cevap ve Yorumlar


Yukarı Çık