Faydalı Besinler

Kara Lahana

İri ve kalın yapraklı bir bitki olan Kara lahana, C vitamini açısından zengindir. Ayrıca, A, B, E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir minerallerini bol miktarda içerir. Çok besleyici bir sebze olan kara lahana, cilt, diş ve kemik dokularının sağlamlığını arttırır. Vücuttaki zehirli maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. İştah açar. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Kansızlıkta faydalıdır. 

Kara Lahana kara lahana, c vitamini, a vitamini, b vitamini, e vitamini, kalsiyum minerali, potasyum minerali, kükürt minerali magnezyum minerali, bakır minerali, demir minerali, kara lahananın faydaları, kara lahana hakkında bilgi

Kara Lahana Hakkında Bilgiler

Turpgillerden karalahana, Karadeniz bölgesinde en sık kullanılan sebzelerden biridir. Genellikle karalahana dolması şeklinde tüketilir. İri, kat kat ve kalın koyu yeşil yapraklıdır. Dünya çapında da yaygın olarak kullanılan bir sebzedir. Pişirilerek tüketildiği gibi salatalarda çiğ olarak da kullanılmaktadır. C vitamininden zengin olup, A, B, E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir minerallerini de bol miktarda içerir.

Kara Lahananın Faydaları

Besleyici özelliğiyle öne çıkan kara lahana cilt, kemik ve diş dokularında mukavemet sağlamaktadır. İnsan vücudundaki zararlı maddelerin atılmasında yardımcıdır. İştah açıcılığının yanında idrar söktürücü ve kabızlık önleyicidir. Kara lahananın taze suyu mide ve bağırsak ülserine karşı faydalı olup, bağırsak kurtlarının ölmesine ve iltihaplanmasına karşı da koruyucu bir bitkidir. Vücut direncini arttıran kara lahana vücuttaki zararlı bakterileri de öldürmektedir.

Soru Cevap ve Yorumlar


Yukarı Çık