Faydalı Besinler

B2 Vitamini

B2 Vitamini (diğer adıyla Riboflavin), besinlerden enerji üretimi ve sinir sistemi ve solunum sisteminin düzenli çalışması gibi pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir. Bu bölümde, B2 Vitamininin yararları, önemi ve bulunduğu besinler, B2 Vitamini Eksikliği gibi sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız.

B2 Vitamini b2 vitamini faydaları, b2 vitamini bulunan besinler, b2 vitamini hastalıkları, b2 vitamini eksikliği, b2

Riboflavin ilk olarak 1879 yılında sütte bulunmuştur. Riboflavin, enerji metabolizmasında görevli FAD ve FMN gibi iki önemli enzimin yapısında görev alır.

Riboflavin suda eriyen bir vitamindir ve vücutta depolanmaz. Karaciğer, böbrek ve kalpde sadece birkaç dakika kalır. Bu sebeple dışarıdan alınması gerekmektedir. Ağır Riboflavin eksikliğine nadir olarak rastlanır. Alkoliklerde görülebilir. Ancak çok ağır olmasa da tehlikeli düzeyde Riboflavin eksikliği yaşlıların yaklaşık yüzde 33 ünde görülebilmektedir. 

B2 Vitamini Faydaları

B2 vücutta; karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması için yani besinlerin enerjiye dönüştürülmesinde önemli ve gereklidir. Antioksidan özelliğindedir.

B2 Vitamini Eksikliği

Ağır B2 eksikliğine nadir olarak rastlanır. Alkol bağımlılarında görülebilir. Ancak çok ağır olmasa da tehlikeli düzeyde riboflavin eksikliği yaşlıların yaklaşık yüzde 33'ünde görülebilmektedir. 2 eksikliği ağız kenarlarında çatlaklar, dil ve dudaklarda iltihaplanmalar, ışığa duyarlı gözler, ciltte kaşıntı, sersemlik, uykusuzluk, öğrenme güçlüğü, gözlerde yanma ve kaşıntı ve kornea hasarına yol açabilir.

B2 Vitamininin Bulunduğu Besin ve Yiyecekler

  1. Bira mayası
  2. Süt
  3. Peynir
  4. Yoğurt 
  5. Badem
  6. Tavuk
  7. Sığır eti
  8. Böbrek
  9. Buğday
  10. Açık yeşil sebze ve meyvelerde

Soru Cevap ve Yorumlar


Yukarı Çık