Faydalı Besinler

B7 Vitamini

B7 vitamini ve H vitamini olarak da bilinen biotin, özellikle cilt ve saç sağlığı için önerilen vitaminler arasında yer aldığı, saç ve cilt bakım ürünlerinin reklamlarında adını sık sık duyduğumuz için oldukça popüler bir vitamindir. Biotin’nin diğer adı olan H vitaminindeki “H” harfi, Almanca “Haar” (saç) ve “Haut”tan (cilt) gelmektedir. Bu nedenle “güzellik vitamini” olarak bilinir. Suda çözünen vitaminler kategorisinde listelenen biotin vücutta depolanmaz. Temel olarak diğer B vitaminleri gibi vücuda enerji sağlar, gıdalar yoluyla alınan yağ ve karbonhidratların sentezinde kullanılır. Ayrıca merkezi sinir sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Biotin eksikliğinde nörolojik hastalıklar, büyüme problemleri, saç ve cilt sorunları görülebilir.

B7 Vitamini b7 vitamini hangi besinlerde bulunur, biotin yararları, biotin, saç sağlığı, b7 vitamini zararları, b7 vitamini fazlalığı, b7 vitamini eksikliği, b7 vitamini hakkında bilgiler

1940’lı yılların başlarında keşfedilen biotin şeker ve yağın metabolize edilmesinde kullanılır. Şekerin metabolize edilmesi sırasında kullanılan biotin kimyasal enerjiyi açığa çıkarır. Biotin eksikliğinde, şekerin vücut tarafından doğru kullanılamamasından ileri gelen enerji azlığı nedeniyle kas ağrıları, güçsüzlük, kramplar görülebilir.

B7 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur

B7 Vitamini Eksikliği

İnsanlarda biotin eksikliği nadir görülür. Eksikliğinde saçlarda dökülme, seboreik dermatit, alopecia, cilt bozuklukları, depresyon, halsizlik, halusinasyon (hayal görme) ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma olabilir. Biotin eksikliğinde demir metabolizmasında bozulma olduğu hücredeki mitokondriumda biyotine bağlı karboksilaz enzimlerinin çalışmadığı saptanmıştır.

Günlük biotin ihtiyacı az olduğu (yetişkinlerde 30 mikrogram) ve pek çok gıdada doğal olarak bulunduğu için biotin eksikliği nadir olarak görülen bir durumdur. Ancak görüldüğünde ciddi sağlık problemlerine neden olmaması için kısa sürede gerekli önlemler alınmalıdır.

Günlük İhtiyaç Oranı

Biotin kullanımı için genel olarak önerilen miktar 150 - 300 mcg dir. Bazı tedaviye yönelik durumlarda daha fazla alınmaktadır. Örneğin saç ve tırnaklar için günlük tedavi dozu 3000 mcg (3 mg) ye kadar alınmaktadır. 

Biyotin diğer B vitaminleri ile birlikte alınınabildiği gibi tek başına da kullanılabilir. Diğer B vitaminlerinin fonskiyonunu artırır. 

B7 Vitamini Bulunan Besin Kaynakları

Biotin günlük olarak tükettiğimiz hemen hemen her besinde bulunur. En çok bulunduğu besinler karaciğer, yumurta sarısı, karnıbahar, ahududu, somon balığı, maya, domatestir.

 

Soru Cevap ve Yorumlar


Yukarı Çık