Faydalı Besinler

E Vitamini

Yağda çözünen E vitamini damar sertleşmesine karşı ve ayrıca kalp krizinden korunmak, göz sağlığını korumak, hafızayı güçlendirmek, bacaklarda meydana gelen damar tıkanıklığına bağlı ağrıları dindirmek, yüksek tansiyon ve şeker hastalarında bazı komplikasyonları önlemek için kullanılmaktadır. Bu rahatsızlıklar dışında, sağlıklı kişiler için de hayati vitaminlerden biri olan E vitamini, antioksidan etkisiyle vücut hücrelerini serbest radikallerin tahrip edici etkisine karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu virüs ve bakterilere karşı daha dayanıklı hale getirir. Ayrıca hücrelerle etkileşime geçerek, vücudun önemli fonksiyonlarının gerçekleşmesine yardımcı olur. Kuruyemişler, sebzeler, tahıllar, kümes hayvanları, bazı baharatlar, meyveler E vitamini bakımından en zengin gıdalar arasında yer almaktadır.

E Vitamini e vitamini eksikliği, e vitamini faydaları, e vitamini hastalık ve rahatsızlıkları, e vitamini hakkında bilgiler, sağlık, e vitamini bulunan besinler, e vitamini eksikliği fazlalığı

E Vitamini Bulunan Besin Listesi

E Vitamini Eksikliği

E Vitamini eksikliğinde; başta kansızlık ve göz bozuklukları olmak üzere, kolay yorulma, yaraların geç iyileşmesi, cinsel isteksizlik ve kısırlık ortaya çıkabilir. E Vitamini eksikliği kalp hastalıkları ve kanser riskini de artırır. Ayrıca, vücutta su toplanmasına bağlı şişkinlikler görülebilir. Özellikle cinsel gelişimin hızlandığı ergenlik döneminde E Vitamini ihtiyacı yeteri kadar karşılanmalıdır.

E Vitamini Fazlalığı

Normalde fazlası idrarla dışarı atıldığı için E vitamini fazlalığı çok ender görülür. Bununla birlikte aşırı dozlarda alınması bulantı ve ishal yapabilir.

E Vitamini Kaybı Nasıl Önlenir?

E vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğundan suda eriyen vitaminlere oranla ısı, ışık gibi dış etkenlere karşı daha dayanıklıdır. Ancak gıdaların ısıtılma, pişirme, dondurulma, işlenmesi sırasında tahrip olur. Bu sebeple yağın kızartılmasıyla E vitamini kaybı çok olur.

Düzenli Vitamin Alımı İçin Öneriler

E Vitamini Eksikliği Kısırlığa Yol Açıyor

Haber:

Soru Cevap ve Yorumlar


Yukarı Çık