Alzheimer

15 Ağustos 2015 - Hastalıklar

Alzheimer

Hiç şüphesiz Alzheimer en korkulan hastalıklardan biridir. Kişiden ziyade birlikte yaşadığı insanlara ve çevresine hayatı zorlaştıran bu beyin hastalığının kesin bir çözümü veya tedavisi bulunmamaktadır. Alzheimerın önleme yöntemleri, belirti ve nedenlerine yer verdiğimiz yazımız sayesinde geniş bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Alzheimer hastalığı, hasta ve yakınları için oldukça zor bir hastalıktır. Bu süreçte herkesin sabırlı, kararlı ve inançlı olması gerekmektedir. Bir alzheimer hastası yaklaşık olarak 8 yıl bakıma muhtaç olarak yaşar. Hasta kişi ve yakınları genellikle evde bakımı tercih etmektedir. Bu bakım zor olduğu için birçok kişi fedakârlıkta bulunuyor, çalışma saatlerini azaltıyor ya da işten ayrılmayı tercih edebiliyorlar. Hastaların hepsinde olmasa da bazılarında depresyon görülebiliyor.

Bu durumda hastanın bakımevine verilmesiyle depresyon 3 ay ila 1 yıl sonra azalmaya başlayabilir. Bu hastalık yaşlanmanın kaçınılmaz sonu değildir. Nedeni kesin olarak bilinmemektedir fakat bazı faktörler bu hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Hastalık bulaşıcı veya ölümcül değildir.

Kesin tedavisi henüz bilinememekle birlikte erken ve doğru tanı oldukça önemlidir. Alzheimer hastasıyla yaşamak oldukça zordur ama yeterli bilgilenme ve paylaşımla bu sürecin üstesinden gelmek mümkündür.

Alzheimer Nedir?

Öncelikli olarak 60 yaş ve üzeri, kesin olarak bilinmeyen nedenlerle beyin dokusunun bozulması ve bunun sonucunda zihinsel ve sosyal yeteneklerde günlük işlevleri bozacak kadar şiddetli biçimde beyin fonksiyonlarının kaybıdır. Anormal beyin süreçlerinin sonucu olan bu hastalıkta en birincil belirti unutkanlıktır.

Alzheimer'ın Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalığın nedenleri arasında, beyinde protein birikimi, kalıtsal faktörler, beyin hücrelerinin ölümü, sinirsel iletimin bozulması ve çeşitli zehirli maddeler yer almaktadır. Yaş ilerledikçe hastalık riski artar. Alzheimer, yavaş ilerleyen sinsi bir hastalıktır. Önce kısa süreli unutkanlıklar şeklinde başlar daha sonrasında ise kişinin günlük işleri aksar. Sorduğu şeyi tekrar sorar, yakınlarını tanıyamaz hale gelir. Konuşma, yürüme, tuvalete gitme gibi ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelerek yatağa mahkûm bir yaşam sürmeye başlar.

Alzheimer'ın Belirtileri Nelerdir?

Alzheimerin belirtileri; günlük yaşamı etkileyecek kadar unutkan olmak, kelimeleri bulurken zorlanmak, tarihleri ve bilinen yolları hatırlayamamak, çok basit konularda bile karar vermekte zorluk çekmek, hesap yapamamak, pratik düşünmede zorluk çekmek, davranışlarda ve ruh halinde değişiklik, eşyaların yerlerini karıştırmak, karakter özelliklerinin değişmesi, insanları suçlama, sorumluluk sahibi olmaktan kaçmak olarak sıralanabilir.

Alzheimer Hastalığının Tedavisi Nedir?

Hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Yapılan tedaviyle hastalık tamamen ortadan kalkmaz fakat erken tanı çok önemlidir. Uygulanan metotlarla, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir ve hastalıkla görülen yan etkiler giderilir. Amaç, hastanın yaşam kalitesini olabildiğince artırmaktır. Ayrıca, ortaya çıkan psikolojik sorunlar için bazı ilaçlar kullanılabilir.

Alzheimer’den Korunma Yolları

  • Yiyecek ve içeceklerinize tarçın ekleyin. Tarçın yemenin zayıf, etkisiz insülini güçlendirdiği belirlenmiştir.
  • Kahve tüketimi beynin yaşlanması için bir tonik olarak kullanıldığından günde 3-5 fincan şekersiz, tatlandırıcısız kahve içebilirsiniz. Ayrıca kahve, beyindeki kolesterolün etkisini engellemektedir. Bunun yanı sıra kahve, felç, depresyon, şeker hastalığı ve bunama riskinde de azalma gösterebiliyor.
  • Dışadönük olunmalıdır çünkü sosyal yaşam daha iyi zihinsel yetenekler anlamına geldiğini gösteriyor. Sosyal aktivitelerle meşgul olmak beyin fonksiyonlarını geliştirmektedir.
  • Akdeniz tarzı beslenilmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler ve zeytinyağını bolca kullanın. Bu beslenme tarzı beyni hafıza gerilemesinden ve bunamadan koruyor.
  • Şeker kullanımını azaltın, çok fazla şeker beyinde Alzheimer plakları oluşturuyor.
  • Diş temizliğinize dikkat edin çünkü, kötü diş eti beyninizi zedeleyebilir. Dişinde sorun olanların ve dişeti hastalığı bulunanların hafıza ve kavrama testlerinin düşük oranlı olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Her gün belirli bir süre yürüyüş yapın. Yürüyüş yapmak zihninizi sakinleştirir ve hafızanızı geliştirir, beyne oksijen gitmesini sağlayarak hücrelerin yenilenmesini sağlar. Yapılan bir araştırmada, ağaçlıklı yolda yürüyüşün kısa süreli hafızayı yüzde 20 oranında arttırdığı belirlenmiştir.

Yeni yorum