B1 Vitamini

15 Ağustos 2015 - Vitaminler

B1 Vitamini

B1 Vitamini (diğer adıyla Tiamin, Tiyamin), protein sentezi, beyin ve sinir sistemindeki pek çok hayati fonksiyonun yürütülmesi gibi konularda görev alan önemli bir vitamindir. Bu bölümde, B1 Vitamininin Yararları, Görevleri ve bulunduğu besinler, B1Vitamini Eksikliği gibi sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız.

Suda hızla çözünen bir vitamin olan B1 vitamini, yediğimiz yiyeceklerden aldığımız karbonhidratları glikoza dönüştürür. Böylece vücutta gereksinim olan glikoz sağlanmış olur. Beynimizde ki nöronlar glikozu depolayamadığından kanda sürekli olarak şeker akışına ihtiyaç duyarlar. B1 vitamini sayesinde beynimiz ve sinir sistemimiz düzenli çalışır.

B1 Vitamini Faydaları

Vitamin B1 ya da Tiamin, diğer B grubu vitaminlerle birlikte vücudun, özellikle beynin, enerji üretiminimde gerekli bir vitamindir. Bu vitamin öncelikle şeker hastalığı, doku sertleşmesi, sinirsel hastalıklar önlenmesinde kullanılır ve yaşlı insanların zihinsel fonksiyonların sürdürebilmesine yardımcı olur. Merkezi sinir sistemi sağlığını korumakta önemli bir rol oynar. B1 vitamini kan hücrelerinin oluşumu ve sağlıklı bir dolaşım sistemi için gerekli olan hidroklorik asidin üretiminde rol oynar. Ayrıca karbonhidratlardan enerji üretiminde, kalp ve sindirim sistemi kaslarının tonusunun korunmasında anahtar rolü vardır.

  1. Başta glikoz olmak üzere Karbonhidrat metabolizmasında rol alarak enerji üretimine katılır. Bunu özellikle hücresel düzeyde gerçekleştirir.
  2. Etanolün su ve karbondioksite dönüşümünü sağlar.
  3. Yağ asitlerinin ve sterol denen maddelerin üretimine katılır. Bu yolla besinlerle alınan karbonhidratların gereğinde kullanılmak üzere yağa çevrilerek depolanmasını sağlar.
  4. Sinir sisteminin işlemesine yardımcı olur. Bunu sinirsel iletide önemli görevi olan asetil kolin maddesinin üretimindeki rolü ile yapar.
  5. Mide, kalp ve barsakların adalelerinin çalışmasına etkisi vardır.
  6. Büyümeye etkilidir.
  7. Zihin faaliyetlerine olumlu katkısı vardır. Özellikle öğrenme üzerine yararlıdır.
  8. Damar duvarına yağların yapışmasını engelleyerek damar sertliği (atheroskleroz) oluşumunu önler.

B1 Vitamini Bulunan Besinler

Besin Kaynağı Miligram
Bira mayası 15,60
Çeşitli fasulyeler 0,45
Ayçiçeği çekirdeği 8,90
Sığır Yüreği 0,45
Buğday 2,0
Soya fasulyesi 1,10
Yerfıstığı 0,90
Susam 0,72
Fındık 0,40
Ceviz 0,30
Kuzu ciğeri 0,27
Badem 0,24
Antep fıstığı 0,70
Sarımsak 0,24
Mısır unu 0,68
Kestane 0,20
Kuru bezelye 0,60
Maydanoz 0,15
Barbunya fasulyesi 0,60
Enginar 0,12
Nohut 0,50
Karnabahar 0,10
Mercimek 0,50

Fazla B1 Vitamininin Vücuda Zararları

Tiaminin (B1) anormal bir şekilde çok alımı sinir sistemini etkiler. Güçsüzlük, baş ağrısı, alınganlık ve uyku bozukluğuna yol açar. Ayrıca taşikardi yapabilir.

Etiketler: b1 vitamini faydaları b1 vitamini ne işe yarar b1 vitamini hangi besinlerde bulunur b1 vitamini eksikliği

Yeni yorum