B11 Vitamini

15 Ağustos 2015 - Vitaminler

B11 Vitamini

B11 vitamini de diğer vitaminler kadar vücudumuz için önemlidir. B11 vitamini kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda önemli bir yere sahiptir. B11 vitamini ayrıca anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimi ve büyümeyi sağlaması açısından da çok önemli bir vitamin türüdür.

B11 vitamini birçok besinde bulunabilir. B11 vitamini eksikliğinde iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, unutkanlık, çarpıntı gibi büyük sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle B11 vitamini eksikliğine dikkat etmeli bu gibi durumlar görülürse doktorunuza başvurmalısınız.

B11 Vitamini Faydaları

Karaciğer, böbrek, kırmızı et, ıspanak, marul, yumurta, ekmek, portakal, muzda bulunan B11 vitamini, kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda aktif rol oynar. Hücre bölünmesi için gerekli olan B11 vitamini, bu etkisiyle büyümeyi de sağlar. Anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimi için de gereklidir. Eksikliğinde iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, unutkanlık, çarpıntı gibi bazı kalp sorunları oluşabilir. 

B11 Vitamini Eksikliği/Zararları

Belirtileri oldukça çok olur bunlar kişide iştah kaybı, bulantı, kusma, çarpıntı, ishal, baş ağrısı ile kendisini göstermeye başlar. Bu belirtilerden bir kaçı görüldüğü takdirde doktorunuza başvurmalı veya bolca B11 vitamini bulunan yiyecekler yenmeli.

B11 Vitamini Nelerde Bulunur

B11 Vitamini bulunan besinler vardır bu besinler şunlardır: Karaciğer, böbrek, kırmızı et, ıspanak, marul, yumurta, ekmek, portakal ve muz özellikle B11 Vitaminin bulunduğu besinler.B11 Vitaminin  eksikliğinde iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, unutkanlık, çarpıntı gibi bazı kalp sorunları meydana gelebilir.

B11 Vitamini Görevleri

B11 vitamini Kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda aktif rol oynamaktadır. İnsan vücudunda Hücre bölünmesi için oldukça gerekli bir Vitamin türüdür. B11 Vitamini bu etkisi ile büyümeyi de sağlamaktadır.Özellikle  Anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimi için de gerekli olan bir vitamin türüdür.

Etiketler: b11 vitamini görevleri folik asit b11 vitamini faydaları b11 vitamini eksikliği b11 vitamini hastalıklar b11 vitamini nelerde bulunur b11 vitamini hakkında bilgiler

Yeni yorum