B6 Vitamini

15 Ağustos 2015 - Vitaminler

B6 Vitamini

Vücudumuzda 100’den fazla kimyasal tepkimede (enzimatik reaksiyonlar) kullanılan B6 vitamini, pek çok hastalığa karşı koruma sağlayan “antikor” üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. B6 vitamininin diğer görevleri arasında; norepinefrin ve serotonin nörotransmiterlerinin (sinir taşıyıcısı) sentezi, hemoglobin üretimi, gıdalar yoluyla alınan proteinin parçalanması ve kan şekeri düzeyinin dengelenmesi bulunur. B6 vitamini eksikliğinde, kandaki hemoglobin sayısının azalmasına bağlı olarak anemi oluşabilir, egzama gibi cilt hastalıkları, yorgunluk veya malez (kırıklık, keyifsizlik), kas kasılmaları ve nöbetler görülebilir. Kalp ve damar sağlığının korunması için önemli bir vitamin olan B6 vitamini ayrıca sinir sistemini etkileyen hastalıklarla bazı cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olması için önerilen vitaminler arasındadır.

B6 Vitamininin Görevleri

B6 vitamini neredeyse tüm moleküllerin sentezinde kullanılır. Proteinin yapı taşı olan amino asitlerin sentezi için B6 vitamini gerekir. Bu, gıdalar yoluyla alınan protein arttıkça bu proteinlerin vücut tarafından işlenebilmesi için B6 vitamini tüketiminin de aynı oranda artması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca amino asitler ve nükleik asitlerin yeni hücre üretiminde önemli bir rolü olduğu için B6 vitamininin yeni hücre üretiminde kritik bir rolü olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Vücudumuz karbonhidratın (şeker ve nişasta) işlenmesi için B6 vitaminine ihtiyaç duyar. Bu özelliği ile fiziksel güce dayalı aktivitelerde gereken enerjinin sağlanması için öne çıkan vitaminler arasında yer alır.

Sinirlerin birbiriyle olan iletişimi sağlayan moleküllerin (nörotransmitterlerin) üretilmesinde kullanıldığı için sinir sistemi fonksiyonlarının gerçekleşmesinde kritik önem taşır.

Vücudumuzda sülfür içeren moleküllerin bulunması, özellikle hormon dengesinin korunması ve karaciğer aracılığıyla toksik maddelerin temizlenmesi açısından önemlidir. B6 vitamini sülfür içeren bileşiklerin vücut içinde taşınmasına yardımcı olur. Aynı durum vücutta pek çok kimyasal reaskiyon sırasında kullanılan metil içerikli moleküller içinde geçerlidir. 

Araştırmacılar B6 vitaminin istenmeyen iltihaplanmaları önlediğini belirtmektedir. Yeterli B6 vitamini alarak tip 2 diyabet, kalp hastalıkları, obezite gibi kronik inflamasyon ile bağlantılı hastalıkların ortaya çıkma riski azaltılabilir.

B6 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

Başlıca Vitamin B6 kaynakları arasında muz, avakado, tavuk eti, patates, ıspanak, bezelye, bira mayası, havuç, yumurta, balık ve bütün hububatlar gelmektedir. Tavuk, balık, ıspanak, patates, muz, kepekli ekmek, kuruyemiş diğer önemli kaynaklarıdır.

B6 Vitamini Eksikliğinde Yaşanabilecekler

Kompleks B vitamin eksikliği dışında eksikliği nadiren görülür. izoniazid kullanımında, alkoliklerde ve laktasyon esnasında görülebilir. Nörolojik bozukluklar başta olmak üzere piridoksin eksikliğinin birçok semptomu vardır, sıralarsak:

  • Aşırı stres, depresyon, ruhsal dengesizlik ve bozukluklar,
  • Nörit (sinir iltihabı), koordinasyon bozuklukları,
  • Anemi (kansızlık),
  • Göz ve ağız çevresinde ağrılar ve yaralar,
  • Zayıf bağışıklık - kolayca hastalanma,
  • Kaşıntı, uykusuzluk,
  • Baş ağrıları

B6 Vitamini Fazlalığı

Fazla dozda alınması, yaşlılarda bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bazı sinir sorunlarını tedavi etmekte kullanılırsa da, 6 ay süreyle günde 100 miligramdan fazla kullanmak sinirleri tahrip edebilir. Günde 2 bin miligram üstündeki dozlarda, sinir sistemi tahripleri çok daha kısa sürede olabilmektedir.

Etiketler: b6 vitamini eksikliği b6 vitamini faydaları b6 vitamini nelerde bulunur b6 vitamini kaynakları b6 vitamini zararları eksikliği

Yeni yorum