Cilt Sorunları

15 Ağustos 2015 - Hastalıklar

Cilt Sorunları

İnsanların en yaygın yaşayabilecekleri sorunlardan birisi de cilt sorunlarıdır. Bazen bu cilt sorunları bazı kadınları çok fazla etkileyebilmekte ve psikolojik sonuçlara bile yol açabilmektedir. Bu sorunlar bilinmekle beraber çözümleri de zor değildir.

Yaşanan cilt sorunlarından birisi sivilcelerdir. Sivilciler ciltteki aşırı yağlanmayla birlikte ortaya çıkan bir durumdur. Sivilcelerin tedavisinde öncelikle mutlaka üzerinde durulmalı ve düzenli olarak cildin bakımı yapılmalıdır. Sivilcelerden uzak durmak veya kurtulmak için elbette ki beslenme düzenini de buna göre ayarlamak gerekecektir. Çünkü sivilcelerin beslenmeden ileri gelen nedenleri de bulunur. Bundan dolayı beslenme düzeninde kesinlikle yağlı yiyeceklerden uzak durmak, baharatlı yiyecekleri diyet programımızdan çıkarmak ve tatlılardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Ayrıca tuzlu gıdalar da sivilceleri tetikler.

Ciltte oluşabilecek diğer bir sorun siyah noktalardır. Siyah noktalar daha çok yağlı ciltlerde oluşur. Çünkü yağlı ciltler kirlenmeye daha müsaittir ve kir biriktirirler. Bu kirler zamanla ciltteki gözenekleri kapatır ve hava almasını önler. Zaman içinde bu bölgelerde siyak noktalar belirmeye başlar. Bunun da çözümü elbette ki iyi bir cilt bakımından geçer.

Ciltteki bir başka sorun akne oluşumudur. Aknede yüzdeki sivilceler daha büyümüz olur ve enfeksiyon kapmıştır. Bunun nedeni kişi sivilceleriyle oynayarak enfeksiyona yol açmıştır. Vücudun birçok yerinde akne görülebilir. Akne oluşumunu engellemek için tabi ki sivilcelerimizi sıkıp koparmamak gerekiyor. Yüz temizliğini iyi yapmak gerekiyor. Bol su kullanmalı ve günde 6-7 defa yüzü yıkamalı. Beslenme düzenine dikkat etmeli. Yağlı, baharatlı yiyeceklerden uzak durmalı. Ayrıca mümkün olduğunca tatlılardan da uzak durulmalıdır. Alkol tüketimi de akne oluşumunu tetikler.

Ciltte çil oluşumları da gözlenebilir. Çil bazen hafif düzeylerde kimi kadınlara hoş bir görüntü verse de fazlası da kötü bir görünüme yol açar. Çil oluşumunun temel nedeni cildimizin çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmasıdır. Dolayısıyla güneş ışınlarına mümkün olduğunca fazla maruz kalmamak gerekir.

Çıbanlar da bir cilt sorunudur. Ciltteki bir enfeksiyon durumundan kaynaklanır. Çıbanlar diğer cilt problemlerine göre daha büyük, sert oluşumlardır. Çıban ağırlıklı olarak vücudun kıl oluşumun fazla olduğu yerlerde görülür. Çıbanlar zamanla kendiliğinden geçebilir. Fakat çok büyük çıbanlar ve fazla sayıdaki çıbanlar için tıbbi bir tedavi gerekir. Çıban oluşumunu engellemek için uygun bir beslenme düzeni şarttır. Yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Cilt Sorunlarına İyi Gelen Ürünler

Papatya: Bitkisel yağ ve kimyasallar içerir. Çay olarak içildiğinde sindirime yardımcı olur, karın ağrılarını dindirir. Sıcak bir banyonun ardından hazırlanacak papatya çayı torbaları, egzamanın neden olduğu kaşıntı ve yanmaları alır.

Acı pul biber: Portakaldan 3 kat daha fazla oranda C vitamini içerir. Capsantin adlı kimyasal madde zona hastalığının neden olduğu ağrıları dindirmek için yapılan kremlerde kullanılır.

Portakal suyu: Bir bardak portakal suyu günlük C vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılar. İçindeki potasyum vücudun su dengesini korur; cildin kurumasını, kırışıklıkların meydana gelmesi önler.

Portakal yağı: Susam yağıyla karıştırılarak kullanıldığında iyi bir cilt yağı elde edilir.Ayrıca;selülitli bölgelere portakal yağıyla masaj yapılması tavsiye edilir.

Etiketler: cit sorunları cilt hastalıkları cilt beslenmesi cilt sağlığı

Yeni yorum