D Vitamini

15 Ağustos 2015 - Vitaminler

D Vitamini

D VitaminiHücre büyümesi, kemik gelişimi, kalsiyum emilimi, düzgün işleyen bağışıklık sistemi ve iltihaplı hastalıklarla mücadelede hayati bir rolü bulunan D vitamini, diğer vitaminlere oranla daha az sayıda besinde doğal olarak bulunmaktadır. D vitamini yetersizliği hastalıklara yatkın zayıf bir bağışıklık sistemi, artan kanser riski, saçların sağlıksız olması ve daha geç uzaması, kas ve kemik zayıflaması gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Aşırı D vitamini tüketiminin ise kalp krizi riskini attırdığı ve böbrek taşına yol açtığı bilinmektedir. Yağda çözülen D vitamini için en iyi gıdalar balık yağı, ciğer, peynir, yumurta sarısı ve bazı mantarlardır. Ayrıca vücudumuz güneşe maruz kaldığında D vitamini üretebildiğinden D vitamini “gün ışığı vitamini” olarak da adlandırılmaktadır.

D Vitamini Bulunan Besinler

Besin D vitamini (100 g da µg olarak)
Balık yağı 210.0
Çiğ uskumru 8.2
Çiğ somon 7.1
Izgara somon 5.9
Yumurta Sarısı 4.9

 

D Vitamini Eksikliği/Zararları

Modern dünyanın insanlara dayattığı yaşam tarzı sebebiyle, hepimiz uzun çalışma saatleri sonucunda güneşten mahrum kalmaktayız. Açık havada geçirmemiz gereken vakitlerimizi, kapalı alanlarda geçiriyoruz. Mesailerimiz ofislerde geçiyor ve yeterli güneş ışığı alamıyoruz. D vitamini için yeterli güneş ışığı almak için her gün en az 20 dakika baş, yüz, kol ve bacakların güneşle temas etmesi gerekir. 

Ülkemiz güneş açısından şanslı olmasına rağmen, Türkiye'de çoğu insanda Vitamin D eksikliği olduğu düşünülmektedir.

D vitamini eksikliğinin yol açtığı hastalıklar

D vitamini eksikliğinde kişide kaslarda güçsüzlük, sık düşme, kramp ve yaygın vücut ağrıları görülebilir. D vitaminin eksikliği bir çok hastalığa yol açabilir. Bunlardan belli başlıları yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıkları, kemik erimesi, romatizmal hastalıklar ve bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Bu hastalıklar dışında D vitamini eksikliğinde meme, kemik, tiroid, deri ve kalın bağırsak kanser riski artmaktadır. Vitamin D eksikliğinin ciddi sonuçları olduğundan dolayı, vitamin D seviyesinin ölçtürülmesi ve eksikliği varsa takviye  olarak alınması, bir çok hastalık ve kansere karşı koruyucu olacaktır.

D Vitamininin Yararları

D vitaminine kemik sağlığını muhafaza etmek için öneminin yanı sıra kas işlevi ve denge için de ihtiyaç duyulur. Çok az miktarda D vitamini daha yüksek kırılma riskine sebep olabilir. Kemikleri sağlam yapmanın yanı sıra, uygun miktarda D vitamini seviyesi; yaşlılarda büyük bir problem olan düşme kaynaklı kırılmaları %20-30 oranında azaltır.12 D vitaminin yararlı olabileceği diğer alanlar arasında yaşlılarda zihinsel zayıflama, çoklu skleroz (multiple sclerosis), romatizmal eklem iltihabı, diyabet ve bazı kanser türleri bulunur ( göğüs, kolon, prostat kanserleri).13,15 Ancak, Birleşik Devletler İlaç Enstitüsü (IOM) bu eski bilgilerin doğrulanması için daha fazla araştırmanın gerekliliğini rapor etmiştir.

D Vitamini Eksikliği En Çok Kimlerde Bulunur

 •  Yaşlılarda (70 yaşından sonra), 
 •  Deride renk değişikliği artmış olanlarda, 
 •  Şişmanlar-obezlerde, 
 •  Güneşlenirken devamlı cilt koruyucu krem kullananlarda, 
 •  Kapalı giyim ile dolaşanlarda (el ve yüzde kapalı olanlar daha çok risk altına), 
 •  Devamlı kapalı ortamlarda çalışanlar/bulunanlarda, 
 •  Beslenme bozukluğu olanlarda,
 •  Bağırsakta emilim bozukluğu olanlarda,
 •  Böbrek ve karaciğer yetersizliği olanlarda, 
 •  Antikonvülsan (sara ilacı), 
 •  Kortizon kullananlar, 
 •  AIDS hastalarında görülür

Etiketler: d vitamini eksikliği d vitamini faydaları d vitamini bulunan besinler d vitamini içeren yiyecekler d vitamini hastalıklar rahatsızlıklar

Yeni yorum