Flor Minerali

15 Ağustos 2015 - Mineraller

Flor Minerali

Diş ve kemik sağlığımız için çok önemli bir mineraldir. Flor, diş çürümelerini, kemik ermesini ve kemik kırılmalarını engeller.  Çocukların günlük 1-2 mg, yetişkinlerin ise 2-3 mg flor mineraline ihtiyaçları vardır. Başlıca flor kaynakları çay ve deniz balıkları, özellikle de somon balığıdır.

Flor doğal olarak yeryüzü tabakasında, sudan ve gıdalardan negatif yüklü florür iyonundan oluşmaktadır. Florür (F-) vücuda az miktarlarda gerektiğinden bir iz elementtir (yetişkinlerde yaklaşık 2.6 gram gerekli), ve diş sağlığı için günlük gereksinimi de sadece birkaç miligramdır. Vücutta bulunan toplam florürün yaklaşık %95'i kemik ve dişlerde bulunmaktadır. Florürün diş çürüklerini engellemesine rağmen vücudun büyüme ve hayatın sürdürülmesinde bir rolü olmadığı için vücut için gerekli bir mineral değildir. Bununla beraber diş çürükleri gibi kronik hastalıkların engellenmesinde önemli bir rolü olduğundan vücut için önemli bir iz element olduğu göz önüne alınmalıdır.

Flor Eksikliği

Yetersizliği, dişleri zayıflatır ve diş çürümesini hızlandırır. Dişlerde sararmaya ve diş minesinin tahrip olmasına neden olur.

Flor Fazlalığı ve Zararları

Dişlerde sararmaya ve diş minesinin tahrip olmasına neden olur. Ayrıca, kemiklerde ve eklemlerde de normal dışı gelişimler ortaya çıkabilir. İçme suyuna flor katılarak, flor eksikliği önlenmeye çalışılır. Ayrıca, pek çok diş macununa da eklenmektedir.

Flor Bulunan Besinler

Çoğu gıdaların florür içerikleri çok düşüktür (0.05 mg/100g'dan az) ve gıdaların yetiştiği toprakların mineral içeriklerine göre de değişkenlik gösterir. Zengin kaynakları çay (yapraklarında daha konsantredir), balık (kemikleriyle tüketildiğinde) gibi kaynaklardır. Mekanik ayırma işlemi ile hazırlanmış gıdalar, örneğin tavuk, konserve et, hot dog, ve bebek gıdaları ile vücuda florür girmektedir. Günlük alınan florürün 0.3-0.6 mg kadarı gıdalardan alınmaktadır. Bir yetişkin erkek florürce zengin bir su ile günlük 1-3 mg florür almaktadır. Günlük alım 1 miligramdan az alan bölgeler florürsüz bölgelerdir.

  • Çay
  • Tavuk
  • Balık
  • Karides
  • Sosis

Günlük Flor İhtiyacı

Bebeklerde ve Çocuklarda günlük 1 – 2 mg almak yeterli olmakla birlikte, yetişkinlerde günlük flor ihtiyacı 2 – 3 mg kadardır.

Flor'un Görevleri

Florür mide ve ince bağırsaklarda absorplanır. Kan dolaşımındaki florür kemik ve dişler gibi dokulara hızlıca girer. Normal miktarda alınan florür yumuşak dokularda birikmez. Kemiklerde en çok bulunan madde kalsiyum ve fosfattan oluşmuş hidroksiapatit kristalleridir. Florür, hidroksiapatit kristallerinde bulunan büyük hidroksil iyonları ile yer değiştirerek floroapatit oluşturur, yada hidroksiapatit kristallerinden içeriye girerek kristal yoğunluğunu artırır. Bu durum florürün kimyasal aktivitesinin yüksek olması ve florürün küçük bir molekül olmasından dolayı gerçekleşmektedir. Floroapatit dişe parlaklık kazandırır ve kemiklerdeki mineralleri dengede tutar.

Etiketler: eksikliği zararları faydaları diş sağlığı günlük ihtiyaç görevleri

Yeni yorum