Gut Hastalığı

15 Ağustos 2015 - Hastalıklar

Gut Hastalığı

Daha çok 45-60 yaşları arasında görülen gut romatizmal bir hastalıktır. Ürik asit miktarının kanda ve dokularda birikmesine bağlı olarak ortaya çıkan hastalık gençlerde pek sık görülmemektedir. Deniz ürünleri ve kırmızı et tüketenlerde çok görüldüğü için, eskiden zengin hastalığı olarak bilinirdi. Bu yazıda gut hastalığı hakkında genel bilgiler yer almaktadır.

Temel olarak ürik asit yükselmesiyle meydana gelen gut hastalığı, eklemlerde görülen ateşli şişliklerdir. Dışarıdan bakıldığında tahriş olmuş gibi kırmızı bir renk mevcuttur. Sıklıkla ayaklarda görülmesinin nedeni tam olarak bilinmez ama gut kendini farklı çeşitlerde de gösterebilir. Kanda ürik asit yükselmesi temeline dayanan gut hastalığında, ürik asitler kristal hale gelir ve eklemlerde, dokularda birikmeye başlar. Böbrekler içindeki ürik asit fazlasını atamadığında bu durum ortaya çıkar. Zaman içinde şişerek büyür.

Son yıllarda gut hastalığının görülme sıklığında artış olmuştur. Bu artış, metabolik sendromlara, beslenme düzenindeki olumsuz değişikliklere bağlanmıştır. Gut hastalığı eski zamanlarda zengin hastalığı veya kral hastalığı olarak anılmaktaymış.

Gut hastalığı ürik asit oluşumunun derecesine bağlı olarak ciddiyetini artırabilir. Ağrı kesicilerle durumu geçiştirmek yerine, alanında uzman bir doktora başvurarak doğru tedavi şekli uygulanmalıdır.

Gut Hastalığı Nedir?

Gut, tekrar eden kırmızı renkli, sıcak, hassas eklem şişliklerini tarif eden tıbbi bir rahatsızlıktır. En sık ayaklarda başparmak tabanındaki tarak kemiği ekleminde görülmektedir. Bunun dışında kireçlenme, ürat nefropati, böbrek taşı biçiminde de kendini gösterebilir. Gut hastalığının kandaki ürik asidin yükselmesiyle doğrudan ilişkisi vardır. Ayak tarak kemiği dışında topuk, diz, parmak ve bilek gibi eklemlerde de görülebilir.

Gut Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 • Genellikle ayak parmağında görülen gutun, tarak kemiğinde şişlik yaratması en sık görülen belirtisidir.
 • Ayırt edici özellik olarak bu şişlikler oldukça sıcaktır. Sadece şiş olan bölgede ateş varmış gibi bir durum söz konusudur.
 • Şişlik çok hassastır. Dokunduğunuzda rahatlıkla hissedebilirsiniz.
 • Şişliğin kırmızı olması ise kemiğin tarak çıkması olayı değil gut olduğunu anlamanızı sağlaması bakımından önemi büyüktür.
 • Şişen eklemde ağrılar genellikle gece saatlerinde başlar ve 2 ila 4 saat arasında sürer. Gece ağrının artmasında, vücut ısısının düşmesi etkilidir.

Gut Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

 • Yaşam Biçimi: Beslenmeye bağlı hatalar, gut hastalığının nedenleri arasında %12’lik bir kısmı kapsar. En başta alkol, fruktoz içeriği yüksek meyve suları, sık et ve deniz ürünü tüketmek gutu tetikleyen etkenler arasındadır. Çeşitli ameliyatlar ve fiziksel travmalar gut hastalığını tetikler. Beslenmede insülin direncinin düşürülmesinin olumlu neticeler gösterdiği tespit edilmiştir.
 • Genetik Faktörler: Geçmişte ailede görülen gut hastalığı olasılık kabul edilir. Çeşitli rahatsızlıklar ve bazı maddelerin eksikliği de dâhil olmak üzere görülen genetik bozukluklar gutun tetikleyicisidir.
 • Tıbbi Hal: Kişilerde gut ile beraber insülin direnci, obezite, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bu hastalıkların ortaya çıkması var olan gutu daha da karmaşık hale getirir ve tetikler.

Gut Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Yaşam tarzınızda küçük değişiklikler yapmak gut hastalığının görülmesinde engel teşkil edebilir. Bol miktarda C vitamini almak son derece önemlidir. Ancak fruktoz bakımından zengin olan meyveler yerine daha doğal antioksidan olan bitkilerden bu vitamini almak daha doğrudur. Alkol tüketimini sınırlandırmalı, fazla kilonuz varsa vermeli ve zayıf halinizi korumaya çalışmalısınız. (Sağlıklı bir şekilde zayıflamanın yollarını öğrenmek için tıklayın)

Gut Hastalığının Tedavisi Nedir?

Tedavi aşamasında ilk olarak belirtileri hafifletmek amaçlanır. Ürik asit seviyesini düşüren ilaçlar olabilecek atakların önüne geçer. Gün içinde birkaç defa 30 dakika kadar buz kompresi uygulanabilir.

 • NSAİİ (Non Steroid Anti İnflamatuar İlaçlar): Gut hastalığının tedavisindeki ilk aşamadır. Bu tür ilaçlarla dört saate kadar iyileşme görülmesi mümkündür. Bu tedavi ortalama iki hafta şeklinde önerilir. İlaçların yan etkileri sebebiyle hastaların takip edilmesi gerekir.
 • Kolşisin: NSAİİ’lere olumsuz tepki veren ve kaldıramayan kişiler için iyi bir tedavi alternatifidir. Mide ve bağırsak bozukluğu gibi yan etkileri görülebilir. Bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle kullandığınız ilaçlar varsa mutlaka doktorunuza belirtmelisiniz.
 • Steroidler: Çok etkili ilaçlardır. Eklemlerin içine enjekte edildiğinde iyileşme sağlayabilirler ama eklem enfeksiyonu durumlarında kullanılmamalıdır.
 • Peglotikaz: ABD’de 2010 yılında tedavi amacıyla onay almış bir ilaçtır. Diğer ilaçları çeşitli nedenlerle kullanamayan kişiler için alternatiftir.

Yeni yorum