Havuç

15 Ağustos 2015 - Bitkiler ve Sebzeler

Havuç

Kış aylarında bol miktarda bulunan havuç ve havuç suyu sağlıklı beslenme konusunca çok büyük önemi vardır. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan havuç kış aylarında vücudumuzun günlük gereksinimini karşılar ve vücudumuza birçok yönden fayda sağlar. Bolca A vitamini barından ve B, C, D, E vitamini bakımından zengin olan havuç, kan yapar, vücudumuzu kuvvetlendirir, ishali keser, pekliği giderir, mide ve bağırsak rahatsızlıkların önlenmesinde vazgeçilmez bir bitkidir.

Bol A vitamini içerdiğinden göz sağlığı açısından büyük önemi vardır ve karaciğer hücrelerini kuvvetlendirmede, olası bir durumda karaciğer hücrelerinin kendi kendini tamir etme konusunda, yorgunluk maddelerini ve zehirli atıkların atılmasında çok büyük önemi vardır. Uzmanlar kalp rahatsızlıklarına ve damar sertliğine iyi geldiğini, akciğer kanserine yakalanma riskini azalttığını söylüyorlar. Düzenli havuç yiyen bireylerde prostat, kalın bağırsak, mesane, rahim ağzı ve yemek borusu kanserine yakalanma riskini büyük oranda azalttığı uzmanlarca söyleniyor. Ayrıca yaralanmalara, iltihaplanmalara iyi geliyor. Havuç bağırsak dostu bir bitkidir ve vücut sağlığımız için sık tüketilmelidir. Ayrıca havuç suyunun da birçok faydası vardır.

Havucun Faydaları

 1. Köklerini sebze olarak yediğimiz havuç B,C,D ve E vitaminleri yönünden zengindir bir sebzedir.
 2. Düzenli olarak Havuç yenildiğinde sigara içen kişileri de içermek üzere, bedenin akciğer kanserine yakalanma riskini azaltır.
 3. Havucu sık tüketen kişilerde gırtlak, rahim ağzı, mesane, kalın bağırsak, prostat ve yemek borusu kanserlerine yakalanma riski % 50 oranında azalır.
 4. Kalbi dostu olan havuç, kandaki LDL oranını düşürmeye yardımcıdır.
 5. Menopoz sonrası göğüs kanserine yakalanma riskini ise % 20 oranında azaltır.
 6. Peklik ( kabızlık ) için iyi geldiği araştırmalar ve gözlemler sonucu ortaya çıkmıştır.
 7. Kaynatılarak içilen havuç Kusma ve bulantıya iyi gelir.
 8. Kan yapıcı özelliği sayesinde çocuklarınıza sabah ve öğlen 1 çay bardağı havuç suyu içirmeniz tavsiye olunur. 
 9. Yudum yudum içilecek olan bu havuç suyu ülsere ve reflüye de iyi gelir.
 10. Beyin, böbrek ve kalp damarlarının çalışmasına yardımcı olur.
 11. Havuç Karaciğeri temizler, hücreleri canlandırır, vücudunuzdan toksin atmaya yardımcı olur.
 12. Karaciğerin safra salgılamasına ve kolesterolü düzenlemesine yardımcı olur.
 13. Havuç Bağırsakları çalıştırır.
 14. Havuç yara ve iltihapları iyileştirir.
 15. Havuç Sarılığa, ergenlik sivilcelerine iyi gelir.
 16. Hamile olan bayanların bol bol havuç yemeleri tıp uzmanları tarafından önemle tavsiye olunur.
 17. Omurga ve omurilik rahatsızlıklarına iyi gelir.

Beta Karoten

Beta karoten havuca turuncu rengini veren renk pigmentidir. Beta karoten vücut tarafından A vitaminine dönüştürülür. Bu nedenle havuç, hayvansal gıdalar dışında A vitamini bakımından en iyi kaynaklardan biridir. Etkili bir antioksidan olan beta karoten kanserden kalp hastalıklarına kadar pek çok hastalığın oluşma riskini yükselten oksidatif strese karşı vücudu korur.

Kanserden Korunma: Beta karoten ve diğer antioksidanlar bakımından zengin olan havuç kanseri önlemede rol oynayabilir. Yapılan araştırmalarda beta karoten bakımından zengin bir beslenme programının prostat kanseri, akciğer kanseri ve kolon kanseri riskini düşürdüğü sonuçları elde edilmiştir. Ancak laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan bu araştırmaların sonuçlarının kesinlik kazanması için insanların katılımıyla yapılacak daha fazla sayıda araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Lösemi

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre havuç suyunda bulunan bioaktif kimyasallar, miyeloid ve lenfoid lösemide kansere yol açan hücre büyümesini baskılıyor. San Diego Tıp Merkezi tarafından yapılan bir diğer çalışmada ise havuç mesane kanseri riskini azaltmak için tavsiye edilen gıdalar arasında yer alıyor.

Kalp Sağlığı

Hollanda kaynaklı ve 10 yıl süren bir çalışmaya göre turuncu ve sarı renkli sebzeler kardiyovasküler hastalıkların görülme riskini önemli oranda düşürüyor. Araştırma sonuçlarında havuç gibi turuncu ve koyu sarı tonlarda sebzeleri düzenli olarak tüketenlerde kalp ve damar hastalığı görülme oranının tüketmeyenlere göre %32 daha az olduğu belirtilmiş.

Göz Sağlığı

Aşağı yukarı hepimiz havucun gözler için iyi olduğunu biliriz ancak şaşırtıcı bir şekilde bu konuda yapılan araştırma sayısı oldukça az. Yine de yapılan araştırmalar bu genel olarak kabul görmüş bilgiyi doğrular nitelikte. Bu konuda Kaliforniya Üniversitesi Jules Stein Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre haftada 2 veya daha fazla sayıda havuç yiyen kadınlarda daha az veya hiç havuç yemeyen kadınlara göre glokom hastalığı görülme oranı daha düşük. Göz tansiyonu olarak bilinen glokom göz içinde basıncı sık sık yükselmesi nedeniyle görme sinirinin hasar görmesine ve görüşün yavaş yavaş azalmasına yol açıyor. Ayrıca havuçtan alınan beta karoten A vitaminine dönüştüğünde gözlerin ışığı ayarlama fonksiyonunu koruyor ve gözlerin nemli kalmasını sağlayarak göz kuruluğunu önlüyor.

Sindirim Sistemi

1 adet orta boy havuç sağlıklı bir sindirim sistemi için son derece önemli günlük besin lifi ihtiyacının yaklaşık %7’sini tek başına karşılıyor. Besin lifi sadece sindirim sistemi için değil aynı zamanda kan şekeri seviyesinin korunması için de önemli. Eğer kilo vermek için diyet yapıyorsanız atıştırmalık olarak havuç yemek tokluk hissini uzaratarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

Potasyum

Havuç potasyum bakımından en zengin sebzelerden biridir. Potasyum, beynin normal fonksiyonlarının devam etmesinden kalp sağlığının korunmasına, kan şekerinin düşürülmesinden kas kramplarının önlenmesine kadar pek çok alanda vücut tarafından kullanılan önemli bir mineral. Potasyum aynı zamanda kortizon ve adrenalin gibi stres hormonlarını dengeleyerek stres ve kaygı seviyesini düşürüyor.

Bağışıklık Sistemi

Lenf bezleri, damarlar, beyaz kan hücreleri, solunum yolu ve dalak gibi vücudun birden fazla parçasını kapsayan bağışıklık sisteminin güçlü olması için pek çok sebzede bulunmayan protein ve lipidlere ihtiyaç vardır. Ancak aynı zamanda bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için havuç gibi vitamin ve mineral bakımından zengin sebzelere de ihtiyaç duyulur. A, C, E, B vitaminleri ile demir, bakır ve çinko bakımından zengin olan havuç bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırır.

Güneşten Korunma

Havucun antioksidan etkisi cildi serbest radikallere karşı koruyarak esnek kalmasına yardımcı olur ve yaşlanmanın ciltte görülen etkilerini geciktirir. Ayrıca düzenli olarak havuç yemek güneşin zararlı UV ışınlarına ve güneş yanığına karşı cildi korur. Tabi bu koruma faktörlü güneş kreminizi bir kenara bırakın ve bol bol havuç yiyin anlamına gelmiyor. Ancak daha güçlü bir korunma için özellikle yaz aylarında daha fazla havuç tüketebilirsiniz.

Havuç'un Besin Değerleri

100 gr. taze havucun içerdiği önemli besin değerleri şunlardır: 30-42 kalori; 1,1 gr. protein; 9,7 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,2 gr. yağ; l gr. lif; 36 mgr. fosfor; 37 mgr. kalsiyum; 0,7 mgr. demir; 47 mgr. sodyum; 341 mgr. potasyum: 23 mgr. magnezyum; 8.115-11.000 IU A vitamini: 0,06 mgr. B1 vitamini; 0,05 mgr. B2 vitamini; 0.6 mgr. B3 vitamini: 0.15 mgr. B6 vitamini: 7,6 mcgr. folik asit: 6-8 mgr. C vitamini ve 0,6 mgr. E vitamini.

Havuçtaki Vitaminler

Havuç içerisinde, A vitaminin yanında bir sürü yararlı vitamin ve besin maddeleri bulunmaktadır. Bunlar; B vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini, aynı zamanda protein, sodyum, manganez, potasyum, çinko, fosfor gibi daha bir çok besin maddes bulunmaktadır. Havuç vücudumuzda oluşan kolestrol seviyesinin normallere inmesinde, kasılmalarınızın rahatlatılmasında ve kan damarlarımızın daha güçlü olmasında büyük yarar sağlar. Havuç suyu bunların yanında iltihaplanmayı engeller. Kansere yol açacak olan bir çok zararlı şeylerin vücudumuzdan atılmasını kolaylaştırır. Yaşlanmayı geciktirir. Yapısında bulunan karoten hücrelerin bozulma ve çürüme durumlarında iyileşmesini sağlayan en önemli maddedir ve bu madde sayesinde hücreler kendini kolay yeniler ve böylelikle yaşlanma geciktirilmiş olur.

Havuç Suyunun Yararları

Havuç suyu, sadece çizgi film kahramanlarının içitiği bir içecek değildir. İçerdiği besin ve mineraller mucizevi şifa kaynağıdır. Lezzetli tadının yanında birçok hastalıktan korunma ve tedavi özelliği vardır. Başta cilt ve saç sağlığı olmak üzere, sindirim sistemi ve kalp damar sağlığı için önemlidir.

 • Kanseri önleyici özelliği vardır. Mesan, kolon ve meme kanserlerini engellediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 • İçerdiği protein kemik yapısı için çok önemlidir. Kemik sağlığının korunmasına ve kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Karaciğeri temizler. Düzenli olarak havuç suyu tüketmek karaciğerde oluşan toksinlerin ortadan kalkmasını sağlar.
 • Ciltlerde meydana gelen kuruluk ve yara izlerini giderir. Bunun yanında aknelerin önlenmesinde etkilidir.
 • Ciltlerde meydana gelen güneş hasarlarını giderir. Kırışıklık ve cilt sarkmalarının önünü alır. Sağlıklı cilt için çok faydalıdır.
 • Havuç suyu özellikle doğum öncesi bakımda anne ve çocuk için çok önemlidir.
 • Göz sağlığı için havuç suyunu faydaları çok fazladır. Gözlerde olabilecek rahatsızlıklara engel olur.
 • Kilo vermek için ideal bir besin kaynağıdır.
 • Kasların gelişmesine yardımcı olur
 • Demir ve oksijen kapasitesini arttırır.

Havuç Yağının Faydaları

Havuç yağı çok etkili bir antioksidandır. Hasarlı dokuların iyileşmesine yardımcı olur. Stresle mücadelede bünyeyi korur ve hastalıklarla mücadelede ciddi katkı sağlar. Sindirim sitemine yardımcı olur. Yaşlanmaya bağlı meydana gelen sorunları giderir. Antioksidan özelliğinden dolayı serbest radikalleri yok eder. Serbest radikaller birçok hastalığın en önemli sebebidir. Cilt sağlığını korur.

 • Enfeksiyonları tedavi etme özelliği vardır. Hem iç hemde dış enfeksiyonların ortadan kaldırmasında başarılıdır. Ağız,boğaz,bağırsak, idrar yolları dahil birçok organda meydana gelen enfeksiyon hastalıklarını giderir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır, kasları güçlendirir, iç organları toksitlerden temizler.
 • Kanseri önleyici özelliği vardır. Prostat, böbrek, mide ve boğaz kanserleri olmak üzere diğer bazı kanser türlerini önler.
 • Gaz sounlarını giderir. Mide ve bağırsaklarda oluşan gaz problemleri için anlık tedavi sonuç verir.
 • Adet kanamalarını önler ve hafifletici etkisi vardır.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır, safra ve ürük asitlerin sağlıklı seviyede kalmasını sağlar.
 • Cildi gençleştirir, genel anlamda cilt ve deri hastalıklarından korur.

Siyah Havuç ve Faydaları

Havucun diğer versiyonlarında bulunan faydaların yanında bazı farklı hastalık ve sağlık sorunları için önemli bir şifa kaynağıdır. Aynı şekilde güçlü bir antioksidandır. Kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı bünyeyi kuvvetlendirir.

 • Kolon kaserine karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Romatizmadan kaynaklanan rahatsızlıklara karşı etkilidir. Romatizma ağrılarının şiddetini azaltır.
 • Kılcal damarlara direkt etki eden nadir besinlerden bir tanesidir.
 • Görme bozukluklarını giderebilir.
 • Şeker hastalığından dolayı meydana gelebilecek sorunlardan dolayı gözlerin zarar görmesini engelleyebilir.
 • Damarlarda meydana gelen sorunları giderebilir. Damar tıkanıklıklarına engel olur.
 • Hücrelerin güçlenmesi ve yenilenmesi noktasında önemli rol oynar.
 • Sindirim sitemi ve özellikle mide ve bağırsak sağlığı için şifa kaynağıdır.
 • Cilt sağlığını korumada etkilidir.

Havucun Zararları

Havuç sağlık açısından çok faydalı olduğu gibi zararları veya yan etkileri minimum seviyededir. Genelde çok aşırı tüketimden kaynaklanan sorunlar olması mümkün.

 • Çok fazla tüketildiğinde ciltte alerji oluşabilir.
 • Şişkinlik hissi ve hazımsızlığa neden olabilir.
 • Günde en fazla iki tane tüketilmesi önerilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz gibi aşırı tüketim sonucu derinin sararması ve deri ile alakalı alerjik sorunlara neden olabilir.

Etiketler: Havuç ve havuçun faydaları Havuçtaki vitaminler Havuç ve hastalıklara karşı önlemleri Havuç neye iyi gelir

Yeni yorum