Kekik

15 Ağustos 2015 - Bitkiler ve Sebzeler

Kekik

Yazın sıcağında, çorak topraklarda yetişen, şifalı bir bitki olan kekik sağlığımız için oldukça faydalıdır. Özellikle çayını düzenli bir şekilde tükettiğinizde sindirimin düzelmesinden, romatizma ağrılarına, uykusuzluk gibi birçok soruna yararları olduğunu göreceksiniz. Antik Yunan Çağı'ndan bu yana kullanılan ve şifalı yönlerinden fayda sağlanan kekik, günümüzde de yemeklerimizin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Kekik Ballıbabagiller familyasına ait, anzer çayı, adi kekik, beyaz kekik, Girit kekiği, güvey otu ya da catır olarak da bilinir. Adi kekiğe halk arasında Akdeniz kekiği de denir. Yemeklere tat veren kekiğin sağlık alanında kullanımı mevcuttur. Eski çağlarda da, günümüzde de kekik şifalı bitki olarak görülüp, tedavi edici özelliğinden faydalanılmıştır. Sindirimi kolaylaştırıcı, stresi azaltıp sakinleştirici, iştah açıcı ve romatizmal hastalıklara yararlı olması gibi birçok olumlu özelliği vardır.

Kekik, binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Kekiğin nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgileri, Antik Yunan zamanından öğreniyoruz. Antik çağda tapınaklar içinde tütsü olarak kullanılan bir bitkidir. Sağlık açısından kullanılmaya başlanması 16.yüzyıl zamanından itibaren başlamıştır.

Kekikten elde edilen yağ, ağız için gargara olarak kullanılabilmektedir. Yaralar için de losyon olarak kullanılmıştır. Ayrıca Roma ve Yunan topraklarında o zamanlarda alkollü içeceklere tat vermek için de kekik bitkisinden yararlanılmıştır.

Kekik Nedir?

Kekik güneşli bölgeleri seven, çorak topraklar üzerinde yetişen uzun yıllık bir bitki türüdür. Bitkilerin boyları 15 ila 40 cm arasında değişiklik gösterir. Yaprakları, yumurta biçiminde, koyu yeşil renge sahip, kısa saplı ya da tamamen sapsız türdedir. Bitkinin çiçekleri, pembe tonlarında ve çan biçimindedir. Bitki gövdesinin alt kısımları odunsu yapıdadır.
Kekik bitkisinin tespit edilen bileşiminde; timol, simol, borneol, karvakrol madenleri bulunur. Çok az miktarda da uçucu yağlardan; acı esanslar, flavonit, tripenoit yer alır. Kekiğe kendi hoş kokusunu veren timol ve karvakrol isimli maddelerdir.

Kekik otunun toplanmasına yaz ayının başlangıcında, haziran ayında başlanır; hasat işlemi ekime kadar devam etmektedir. Toprak zeminden 5 cm kadar yukarıdan kesilerek hasat edilir ve güneşli günlerde dışarıda kurutulur. Ancak dışarıda kurutmalarda havanın 35 dereceyi geçmemesine özen gösterilmelidir.

Kekik Nasıl Kullanılır?

Çay olarak tüketimi: 2 tatlı kaşığı kekik bitkisini, 1 su bardağı kaynamış suyun içine ilave edin. 10 dakika boyunca demleyin ve çayı gün içinde 3 kez için. Özellikle iltihabı hastalıkların iyileşmesinde faydalıdır.

Kekik suyu olarak tüketimi: 3 tatlı kaşığı kekik bitkisi, su içinde kaynatılarak elde edilir. Elde edilen çay, yaralara ve sivilcelere faydalıdır. Bu lekelerin üzerine dışarıdan sürülerek uygulanabilir. Fazla hazırlarsanız banyo esnasında kullanabilirsiniz. Böylece kendinizi daha zinde hissedebilir, halsizlikten kurtulabilirsiniz. Özellikle akciğer iltihaplarının yaşandığı durumlarda, 15 dakika süren bir kekik banyosu iyi gelecektir.

Kekiğin Faydaları Nelerdir?

  • Kekik iştahın açılmasına yardımcı olur. Aşırı zayıf olup kilo almak isteyenler kekikten faydalanabilirler.
  • Vücudun doğru işlemesi için gerekli olan sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur.
  • Çay olarak tüketilen kekik, gün içerisinde enerji verir, zindelik sağlar.
  • Sindirim sistemini çalıştırdığı için idrar ve gaz söktürücü özelliği bulunur.
  • Sakinleştirici, yatıştırıcı bir özelliği vardır. Bu nedenle uyku öncesinde içilebilir.
  • Nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda rahatlatıcı ve hastalığın vücuttan atılmasında faydalıdır.

Kekiğin Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm dünya üzerinde hemen her yerde sık olarak kullanılan kekik bitkisinin bilinen, tespit edilmiş herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bilimsel anlamda bir yan etkisi de tespit edilmemiştir. Gebelerde ve hamilelerde sakıncalı olup olmadığı konusunda herhangi bir bilgi yoktur. Bu nedenle dikkatli kullanmakta fayda olacaktır. Kekik bitkisinin özellikle de yağ olarak bulunan türünü dâhili olarak kullanmamanız gereklidir.

Kekik yağı dâhili kullanıldığı zamanlarda; kusmaya kadar giden mide bulantısı, baş dönmesi gibi sıkıntılara sebebiyet verebilir. Adet döneminde olan kadınlar kekik çayı içmemelidir, çünkü adet kanını söktürücü özelliği bulunmaktadır. Her bitki çayı ve yağı tüketiminde olduğu gibi temkinli olmakta yarar vardır. Bazı kişilerde bazı bitkiler alerjiye neden olabilir. İlk etapta az tüketip; sorun yaşamazsanız artırabilirsiniz.

Yeni yorum