Kükürt Minerali

15 Ağustos 2015 - Mineraller

Kükürt Minerali
Her mineralin vücudumuzda önemli bir görevde bulunduğu spesifik bir sisteme hitap edip onun düzenini koruduğu düşünüldüğünde kükürt mineralide bu döngüde solunum sistemimiz içinde görevii almıştır. Vücut içerisinde dolaşan oksijenin dengesini sağlayan ve her yere ulaştırılmasında görev alan kükürt aynı zamanda solunum sisteminin düzenli çalışmasınıda kontrol eder ve düzenler. Kükürt tek başına egzama ve bazı cilt ve deri hastalıklarının iyileştirilmesinde kullanılır. Karaciğerde de görevleri olan kükürt minerali karaciğerin düzenli çalışmasını sağlarken aynı zamanda safra tarafından salgılanan salgılarıda artırır ve vücuttaki B grubu vitaminlerin etkili bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur.
 
Vücudun kükürt ihtiyacını karşılaması için günlük olarak alması gereken kükürt miktarı yetişkinlerde ortalama 1000 mg kadardır. Kükürt eksikliği ender olarak görülmekle birlikte, kükürtün vücutta yeterince bulunmadığı durumlarda saçlarda zayıflık ve deride solgunluk görülür. Aşırı kükürt böbreklere zarar verir. İnsan vücudu fazla kükürt alması durumunda baş ağrısı, boğaz ve mide yanmaları ile reflü ve kusma gibi belirtileri vardır. Kırmızı et, tavuk ve balık eti, yumurta, havuç, soğan, sarımsak, kereviz, turp, lahana, ıspanak, çilek, muz, maydanoz, marul, patates, incir ve hurma kükürt içeren besinler arasındadır.

Cilt, saç ve tırnak sağlığı için gerekli bir mineraldir. Solunum yolları, karaciğer ve alerjik rahatsızlıklar için çok önemlidir. Oksijen dengesi ve beyin fonksiyonları için ihtiyaç vardır.” B” gurubu vitaminlerin görevlerini iyi yapmalarını sağlamaktadır. Kükürt eksikliği nadir olarak görülmekle birlikte, kükürdün vücutta yeterince bulunmadığı hallerde saçlarda zayıflık ve ciltde solgunluk görülür. Kırmızı et, tavuk ve balık eti, yumurta, havuç, soğan, sarımsak, kereviz, turp, lahana, ıspanak, çilek, muz, maydanoz, marul, patates, incir ve hurma kükürt içeren besinler kükürt minerali açısından zengindir.

Kükürt Mineralinin Faydaları

Solunum sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur ve vücudun oksijen dengesini korur. Beyin fonksiyonlarının çalışmasını destekler. Saç, tırnak ve cilt sağlığı için gereklidir. Alerjik rahatsızlıklara karşı koruyucudur. Uyuz ve egzama gibi deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve safra salgılarını arttırır. B Grubu vitaminlerinin kullanılmasına yardımcı olur. Bazı zararlı bakterileri öldürücü etkisi vardır. Kükürtün faydaları arasında yaşlanmanın belirtilerini azaltması da sayılabilir.

Kükürt Minerali Fazlalığı ve Zararları

Aşırı kükürt böbreklere zarar verir. İnsan vücudu fazla kükürt alması durumunda baş ağrısı, boğaz ve mide yanması, kusma gibi belirtiler gösterir. Ayrıca, alerjik deri hastalıklarına neden olur. Kükürt fazlalığıen çok astım hastalarını olumsuz etkiler.

Kükürt Minerali Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Kükürt eksikliği insanlarda ender olarak görülür. Ama kükürtün vücutta yeterince bulunmadığı durumlarda saçlarda zayıflık ve deride solgunluk görülür. Kükürt çoğunlukla deri hastalıklarını yenmek için kullanılır. Özellikle egzamalı hastalar için birebir devası vardır.

Kükürt Hangi Besinlerde Bulunur

  • Kırmızı et
  • Tavuk ve balık eti
  • Yumurta
  • Havuç
  • Soğan
  • Sarımsak
  • Kereviz
  • Turp
  • Lahana
  • Ispanak

gibi besinler kükürt minerali açısından zengindir. Kükürt minerali depolamak için yukarıdaki yiyeceklerden faydalanabilirsiniz.

Etiketler: kükürt minerali faydaları kükürt minerali hangi besinlerde bulunur kükürt mineralinin zararları kükürt faydaları kükürt açısından zengin besinler kükürt

Yeni yorum