Lahana

15 Ağustos 2015 - Bitkiler ve Sebzeler

Lahana

Lahanada B, C ve E vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, kükürt, demir, bakır ve magnezyum gibi mineraller açısından zengin bir besin olan lahana, kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen kimyasal bir madde içerir. Beyaz, kırmızı ve kara lahana gibi türleri vardır.

Lahana en çok vücut direncini arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mikrop öldürücüdür. Başta meme, rahim ve bağırsak kanseri olmak üzere, kansere karşı çok iyi bir koruyucudur. Kansızlık çekenlere ve astımlılara faydalıdır. Öksürüğü keser, balgamı azaltır. Cinsel gücü ve isteği arttırır. İştah açıcıdır. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Romatizma ve siyatik şikâyetlerini azaltır. Çiğ lahana ve lahana suyu başta mide ve bağırsak ülseri olmak üzere ülsere karşı koruyucu ve iyileştirmeye yardımcıdır. Kandaki şeker oranını azaltır. Ses kısıklığını ve göğüs ucundaki çatlakları giderir. Sarılık ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır.

Lahana genel olarak yemeklerde kullanılmasının yanında çiğ olarak ve turşusu yapılarak da tüketilebilir. Ayrıca, sıkılıp lahana suyu çıkarılabilir. Lahana haşlamasının suyu nezle ve öksürüğe iyi gelir. Lahana tohumları kurt düşürücüdür. Yumurta akı ile karıştırılıp merhem haline getirildikten sonra yanıklara sürülürse faydası görülür. Lahana suyu cilde canlılık verir, sivilceli ciltlere de faydalıdır.

Lahana'nın Faydaları

Doğanın bizlere sunduğu muhteşem nimetlerin faydaları saymak ile bitmiyor. Bunlardan bir tanesi de beyaz lahanadır. Hem güzellik hem de sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için yararlı olan bu sebze, protein ve vitamin deposudur. B, C, E vitaminlerini bünyesinde barındıran ve birçok hastalığa şifa olan lahana, organik asitler ile harmanlanmıştır.

Kür olarak kullanıldığında, farkını çok kısa sürede göstermektedir. Vücutta bulunan zararlı maddeleri atmaya yardımcı olan ve hücre yenilenmesinde etkin olan sebze, doğal toksin ilacı özelliği taşımaktadır. Et ve süt ürünlerinde bulunan besin deposunu da bünyesinde barındıran lahana, kilosundan şikâyeti olan kişilerin, sağlıklı bir şekilde zayıflamasını sağlıyor. Hiçbir sebzede bulunmayan etkisi ile uzmanların gözdesi olmuştur. U vitamini, yani biyoformasyon etkisi, beyaz lahanayı üstün kılmaktadır.

Beyaz lahananın mucizevî yararlarına, her gün yeni bir şey daha ekleniyor. Uzmanların tavsiye ettiği bu sebze, mide sorunlarına ve hastalıklarına şifa olmaktadır. Sindirim kolaylığını ve bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Vücutta oluşan sivilce ve geçmeyen yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Romatizmal rahatsızlıkların yol açtığı reaksiyonları iyileştirir. Kanser ve birçok ciddi hastalıklara engel olur, vücut direncini artırır.

Lahana'nın İyi Geldiği Hastalıklar

Özellikle kolon, göğüs kanserine ve kalp krizine engel olur ve ilerlemesini durdurur. Doğal idrar söktürücü ilacıdır. Gündelik hayatta daha zinde ve enerji dolu olmasını sağlar. Cildi güzelleştirir ve vücutta bulunan fazla suyu, zehirli toksinleri dışarı atmayı kolaylaştırır. Kansızlığı giderir ve kan şekeri değerini dengeye sokar. Cilt kırışıklıklarını düzelmesine katkı sağlar ve yaşlanmayı önler. Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğinin yanı sıra, kadınların korkulu rüyası olan selülitin tedavisinde bire bir etkin rol oynar. Ve çatlak selülit oluşmasına engel olur. Kulak çınlamasına bire bir çözüm olan lahana, hormonları da düzene sokmaktadır. Zona, dolama gibi ağrılı sorunlara şifa olmaktadır.

Beyaz Lahana

Beyaz lahana, bu kadar çok faydaya sahip olmasına rağmen çok ucuz bir sebzedir. Her yerde bulunan bu sebzeyi, artık her mevsim bulabilmek mümkün hale gelmiştir. Eski medeniyetlerde bitkisel ilaç olarak kullanılan bu sebze, tıp sektöründe de kullanılmaktadır. Gelişme çağında olan çocukların ve gençlerin tüketmesinde fayda vardır. Çiğ olarak tüketildiği gibi pişirilerek de tüketmeniz mümkündür. İster çorba yapıp için isterseniz kür olarak kullanın, bu sebzenin mucizevî etkilerine inanamayacaksınız.

Lahana'yı Nasıl Kullanmalı

Lahana genellikle yemeklerde kullanılmasının yanında çiğ olarak ve turşusu yapılarak da tüketilebilir. Ayrıca, sıkılıp lahana suyu çıkarılabilir. Lahana haşlamasının suyu nezle ve öksürüğe iyi gelir. Lahana tohumları kurt düşürücüdür. Yumurta akı ile karıştırılıp merhem haline getirildikten sonra yanıklara sürülürse faydası görülür. Lahana suyu cilde canlılık verir, sivilceli ciltlere de faydalıdır.

Lahana İle Hayatınız Değişsin

 • Lahana, içerdiği antioksidan ve diğer bazı maddeleriyle bedenin hastalıklara karsı direncini artırır: Yapılan araştırmalar, lahanayı sık yiyen kişilerde özellikle mide, kalınbağırsak, akciğer ve deri kanserlerine pek seyrek rastlandığı sonucunu ortaya koymuştur. 
 • Lahana ayrıca içerdiği antioksidan maddeleriyle kalp hastalıklarına yakalanma, felç geçirme ve katarakt illetine tutulma rizikolarını azaltmaktadır. 
 • Lahananın sıkılmasıyla elde edilen suyu, Batı ülkelerinde mide ülserleri için geleneksel bir tedavi yöntemi olmuştur: Yapılan deneyler, lahana suyunun mide ülserlerini önlediğini ve iyileştirdiğini ortaya koymaktadır. 
 • Lahana, bedenin bağışıklık sistemini uyarmakta, bazı bakteri ve virüs türlerini yok etmektedir. 
 • Cinsel gücü ve isteği arttırır.
 • İdrar söktürür ve kabızlığı giderir.
 • Romatizma ve siyatik şikâyetlerini azaltır
 • Çiğ lahana ve lahana suyu başta mide ve bağırsak ülseri olmak üzere ülsere karşı koruyucu ve iyileştirmeye yardımcıdır.
 • Kandaki şeker oranını azaltır. 
 • Ses kısıklığına iyi gelir.
 • Göğüs ucundaki çatlakları giderir.
 • Sarılık ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır.
 • Bedenin gelişme etkinliğini uyarıp destekleyen lahana, içerdiği zengin folik asitle kadınların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığına yakalanmış çocuk doğurma rizikosunu en aza indirir. 
 • Mayalandırılmış lahana hazımsızlığa ve gut hastalığına iyi gelir. 
 • Bütün bu önemli etkilerinden yararlanmak için lahananın diyetimize katılması ve daha sık yenilmesi uzmanlarca öğütlenmektedir.

Cilt ve Saçlar İçin Lahana

 • C vitamini açısından çok zengin olan lahana düzenli tüketildiğinde cilt sağlığına inanılmaz katkılarda bulunabilir.  Cildin yaşlanma sürecini yavaşladır. Bu özelliğini ayrıca A vitamini destekler ve cilde berrak ve sağlıklı bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur. Bunun dışında D vitamini yardımıyla kalıcı olarak cilt sağlığına katkıda bulunur, özellikle cilt hücrelerinin sağlığını bu vitamin sağlar.
 • Lahana lapa halinde cilde uyguklandığında egzama, sedef, döküntü ve böcek ısırıklarını giderebilir ve unsurların neden olduğu hasarı azaltır. Bir blanderde lahanayı öğütmeniz ve elde ettiğiniz lapayı 15 dakika boyunca cildin hasar gören kısmına uygulamanız yeterlidir.
 • Lahana yapraklarını bez ve cilt arasına sıkıştırrarak uyguladğınızda cildin yumuşamasını ve esnemesini sağlayabilirsiniz. Bunu gece yatadan önce cildinize koyun ve sabaha kadar kalmasını sağlamaya çalışın.
 • Lahananın içerdiği A ve E vitaminleri ve ayrıca bol miktardaki potasyum lahanayı cilt sağlığı açısından takviye eder. Ayrıca bu uygulamalar ve düzenli lahana tüketimi akneyi önler, çünkü lahana akneye iyi gelen kükürt açısından da zengindir.
 • Lahanının cildi temizleyici özelliği de vardır. Lahanayı kaynatarak suyu ileyüzünüzü yıkamanız kısa sürede cildi yağlardan ve ölü hücrelerden temizler.
 • Cilt sağlığına çok fazla katkısı olan lahana aynı şekilde saç sağlığını da korur. Diğer yeşil sebzelerde olduğu gibi lahana A vitamini açısından zengin ve bu özelliği saç sağlığının korunmasına yardımcı olaur. Lahanları lapa haline getirip biraz limon katarak saçlarınıza uygulamanız saçların yumuşamasını ve doğal bir parlaklık kazanmasını sağlar. Bunun yanından saç dökülmesi sorunlarını aşmanıza yardımcı olabilir.

Lahana Başka Nelere İyi Gelir

 • Lahana Kanserden Korur: Kansere neden olan hüzrelerden koruyucu özelliği vardır. İçerdiği çok zengin miktardaki madde ve bileşenler yardımıyla kanser hücrelerinin yayılma hızını yavaşlatır ve kanser hücrelerinin diğer hücrelere zarar vermesine engel olabilir.
 • Lahana Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: C vitamini açısından çok zengin olan  lahana kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda serbest radikallerin engellemesini sağlar.
 • Enfeksiyon Hastalıklarına İyi Gelir: Lahananın içerdiği bol miktardaki aminoasitler ve diğr maddeler yardımıyla enfeksiyon hastalıklarını ortadan kaldırabilir.
 • Göz Sağlığını Korur: Lahana beta karoten içeriği için gözlerin makula dejenerasyonu hastalığına yakalanma riskini azaltır
 • Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltır: Düzenli olarak lahana tüketimi zihinsel hastalıkların ortaya çıkmasına engel olabilir. Özellikle yaşlılık döneminde sık rastlanan Alzheimer  hastalığını önleyebilir. Beyin sağlığını korur.
 • Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Bir fincan pişirilmiş lahana 33 kaloriiçermektedir.  Özellikle lahana çorbası diyeti kilo vermeyi kolaylaştırır. Bağırsakşarın hareketini arttırdığı için ayrıca daha kolay dışkı atmayı sağlar.Ayrıca kabızlık sorunlarını giderir.

Kırmızı Lahana'nın Faydaları

Lahananın bir çok çeşidi olduğunu yazının başında belirtmiştik. Bunlardan bir tanesi de kırmızı lahana. Kırmızı lahana diğer türleriyle genel anlamda sağlık açısından aynı faydaları sağlamasına rağmen bazı maddeler ve vitaminleri daha yoğun içermektedir. Dolayısı ile sağlık açısından faydaları biraz farklılık arzeder.

 • Kırımızı lahana bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda metabolizmaya ciddi anlamda katkı sağlayan kırmızı lahana SNA yı onarabilir.
 • Serbest radikallere karşı çok etkili olan kırmızı lahana, bu özelliği sayesinde hem cilt sağlığını korur, hemde iç organların sağlıklı kalmasını sağlar.
 • Cilt ve saç sağlığı için faydalı olan kırmızı lahana, kaynatılarak suyu cilde uygulanabilir.
 • Yağ yakımını teşvik eder ve kilo vermeye yardımcı olabilir.
 • Sindidim sistemi için faydalıdır. Bol miktarda lif içerir, mide sağlığını korur.

Brüksel Lahanası'nın Faydaları

Turpgiller ailesinin, kendine has sebzelerinden olan brüksel lahanası sağlık açısından faydaları diğer türleriyle benzerlik gösterir. Brüksel lahanasının faydalarını kısaca şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Yüksek miktarda lif içeren brüksel lahanası kolesterole iyi gelir ve dolaylı olarak kalp ve damar sağlığını korur.
 • Son zamanlarda yapılan klinik çalışmaları brüksel lahanasının DNA yı koruduğunu ortaya koymuştur.
 • Etkili bir antioksidan olan kırmızı lahana genel anlamda vücut sağlığı için önemli bir maddedir.
 • İltihap ve enfesksiyon sorunlarını giderebilir. Bunun için kaynatılarak suyu cilde uygulanabilidği gibi bağırsak ve sindirim sistemi iltihabı için içilerek tüketilebilmektedir.
 • Kansere karşı koruma sağlar. Kansere yakalanma riskiniazaltır.

Lahana'nın Zararları

Lahananın sağlık açısından her hangi bir zararı olduğuna dair bir bilgi yoktur. Bazı sağlık uzmanları guat hastalarının tüketmemesi gerektiğini savunmaktadırlar.

Lahananın aşırı tüketimi su kaybına neen olabir. Etkili bir dirar söktürücü olan lahana suyu fazla tüketildiğinde idrar yollarında tahrişe neden olabilir.

Aynı şekilde ishal sorunu yaşayan kişilerin lahana suyunu geçici olarak tüketmemeleri önerilir.

Etiketler: Lahananın faydaları Lahanadaki vitamin ve mineraller Lahana neye iyi gelir Lahanın zararları

Yeni yorum