Portakal

15 Ağustos 2015 - Meyveler

Portakal

Rengi ve kokusu ile iştah kabartan portakal kış aylarında sıkça rastlanan gribal enfeksiyonlara şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Kış meyvesi olan portakal C vitamin deposudur ve içerin de potasyum, magnezyum, demir, fosfor, kalsiyum bulundururken diğer vitaminlerden de A, B, ve E vitaminlerini de barındırmaktadır. İçerin de bulunan mineraller ve vitaminlerden dolayı bir çok hastalığa faydalı olunan bu meyve sabah kahvaltılarında bol bol tüketilmektedir. Çocukların sevdiği meyve suyu olan portakal suyu gelişimleri içinde oldukça faydalıdır. Birçok çeşidi bulunan portakal turunçgiller familyasına girmektedir ve kısa boylu, sert yapraklı ağaçlarda yetişmektedir. Portakal bir çok şekilde tüketilmektedir. En yaygın olarak tüketilme biçimi sıkarak posasından ayırarak suyunu tüketmek, pastalar da kabuğunu kullanarak  ya da reçelini yaparak tüketilmektedir. Bir portakalda ortalama 50 kalori bulunmaktadır.Şifa kaynağı olarak bilinen turuncu renkli mis kokulu bu meyvenin çok fazla faydası bulunmaktadır.

Başta C vitamini olmak üzere P, B ve E vitaminleri ile fosfor, magnezyum ve potasyum minerali açısından zengindir. Bakır, çinko, demir, bakır ve manganez mineralleri ile protein de bulunur.

Portakalın Faydaları

Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Enerji verir. İyileşmeyi hızlandırır. Yüksek Tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önleyen portakal kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur. Sinirleri yatıştırır ve yorgunluğu giderir. Damarları güçlendirir. Grip ve nezle gibi soğuk algınlığına iyi gelir ve öksürüğü azaltır. Cilt kırışıklıklarını önler, cildin taze ve pürüzsüz görünmesi sağlar. Karaciğeri çalıştırır. Vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Kansızlığa iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. İçerdiği folik asit özellikle hamileler ve bebek için çok yararlıdır.

 • İçerinde bulunan c vitamini sayesinde grip ve nezleye iyi gelmektedir.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve idrar söktürür.
 • Enerji verir vücut direncinizi artırır.
 • Cildinizi tazeler pürüzsüz görünmesini sağlar.
 • Cilt kırışıklıklarınızı azaltır ve erken yaşlanmayı önler.
 • Kansere karşı doğal bir savaşçıdır.
 • Vücudunuza zarar veren maddeler ile savaşır ve vücudunuzu temizler.
 • Damarlarınızı ve kaslarınız kuvvetlendirir.
 • Böbrek kumu ve taşı dökmeye yardımcı olur.
 • Kabukları ile yapılan şurup mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Fakat taze olarak tüketmeniz hassas olan midenizi rahatsız edebilir.

Portakalı Nasıl Tüketmeli

Portakal taze olarak yenir ve suyu kullanılır. Ayrıca çiçeklerinden ve kabuklarından da yararlanılır. Portakal suyu cildi besler. Özellikle yağlı ve normal ciltler iyi gelir. Çiçekleri kaynatılarak hazırlanan çay spazmlara karşı faydalıdır. Kabuklarından esans elde edilmesinin yanında mide hastalıkları için de kullanılır.

Taze olarak tüketmeniz her zaman için sizin yararınıza olacaktır. Suyunu kendiniz sıkmanız ve sıkar sıkmaz tüketmeniz sizin için faydalı olacaktır. Kabuğundan yapılan yap selülitlere iyi gelmektedir. Selülit olan bölgeye masaj yapar şekilde uygularsanız azaltır ve cildinizin pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

Portakal Suyunun Faydaları

Kahvaltı menülerinin vazgeçilmezleri arasında bulunan portakal suyu, bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı, grip ve pankreas kanseri gibi hastalıklardan koruyor. Portakal suyu içerisinde bulunan antioksidan ve bioflavin ile kılcal damarları güçlendirerek kalbin zarar görmesini engelliyor. Portakal suyu, içerisindeki ‘C vitamini ve folik asit’ sayesinde ciltte meydana gelecek kırışıklıkları önlüyor. Çocukların fiziksel gelişiminde de önem arz eden portakal suyu, damar sertliği ve felç hastalıklarına karşı koruyucu bir özellik taşıyor.

Gaziantep’te 15 yıldan bu yana meşrubatçılık mesleğini sürdürdüğünü belirten İzzettin Alihansoy, "Portakal suyu, gribal enfeksiyonları önleyerek vücudu zinde tutuyor. Portakal suyunun içerisinde bol miktarda C vitamini bulunuyor. Kış aylarında Gaziantepli vatandaşlar, soğuk algınlığı ve gripten korunmak için C vitamini bol olan portakal suyu tüketiyor" dedi.

Portakal Suyu ve Kanser

Portakal suyunun küçük çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ifade eden Alihansoy, "Portakal suyu vücutta meydana gelebilecek rahatsızlıkların tedavisi için doğal ilaç olarak kullanılabiliyor. Portakal suyu, kalp rahatsızlıklarını önleyerek, pankreas kanserini engelliyor. Portakal suyu, özellikle küçük çocukların bağışıklık sistemini güçlendirerek onları hastalıklardan koruyor. Aileler, çocuklarını gribal rahatsızlıklardan korumak için, portakal suyu içiriyor. Gaziantepliler portakal suyunu çok seviyor. Portakal suyunu hazırlamak pek fazla zor bir iş gerektirmiyor. Portakalları yıkadıktan sonra, sıkma makinesinin içerisine atıyoruz. Ardından portakal suyu servise hazır hale getiriliyor" diye konuştu.

Portakalın Diğer Faydaları

 • Portakalın Bağışıklık Sistemine Faydaları: Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan portakal oldukça zengin C vitamini içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir, vücutta ki toksin maddelerin atılımını sağlar. Vücudun direncini arttırarak hastalıklara yakalanma riskini arttırır. Hastalık süresince bol portakal tüketimi hastalık süresini kısaltır. Bedenin daha zinde kalmasına yardımcı olur.
 • Portakal Böbrek Taşlarını Döker: Portakal düzenli olarak tüketildiğinde zamanla gelişmekte olan böbrek taşlarını dökebilir.
 • Kolesterolü düşürür: Portakallar hesperidin ve pektin  içermektedir ve bu maddeler mevcut kötü kolesterolü düşürür. Bu durum ayrıca yağların emilimini yavaşlatmak için vücuda yardımcı olur.
 • Portakal Diyabeti Önler:  Portakallar, düşük kalori içerdği için günlük tüketilebilir . Kandaki şeker seviyesini olumlu yönde etkileme noktasında çok etkilidir.
 • Portakal Artriti Giderebilir:  Günde tüketilen bir bardak portakal suyu genellikle artritten kaynaklanan inflamasyonları giderebilir. Anti inflamatuar özelliği romatoid Artrit risklerini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Portakal  Kan Basıncını Düşürür: Portakallar hesperidin ve magnezyum içermektedir ve bu maddelerin en büyük özelliği kan basıncını düşürmeleridir.
 • Portakal Sindirim Sistemi Sağlığını Korur: Portakallar sindirim sisteminin alınan besinleri kolay bir şekilde hazmedilmesini sağlayan maddeler ve bileşenler içermektedir. Bu etkili besinleri sindirmeye yardımcı olurlar.
 • Portakal  Cildi Nemlendirir: Portakalda bulunan doğal yağlar cildi nemlendirmek için kullanılabilir. Özellikle kuru ciltlerde meydana gelen sorunları ortadan kaldırabilir.
 • Portakal Kanser Riskini Azaltır: Genellikle Portakal ve diğer narenciye meyvelerinde bulunan D-linonene adlı bir bileşen, kolon kanseri, akciğer kanseri, cilt kanseri, meme kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Ayrıca C vitamini serbest radikallerin oluşturduğuzararlarından hücreleri korur ve farklı kanser vakalarının ortaya çıkmasına engel olur.
 • Portakal Beyin Sağlığına Katkıda Bulunur: Portakalların içerdiği folik asit beyin sağlığını korumaya yardımcı olur. Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Portakal Cilt Sağlığını Korur: Serbest radikallere karşı mücadele ederek genel anlamda cilt sağlığını korur. Bunun dışında içerdiği flavonoidler ve polifenoller viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Mükemel bir C vitamini kaynağı olan portakalın kabukları ve tozu cilt sağlığı için yaygın olarak kullanılır. Akne tedasinde çok etkilidir. Kir, sivilce ve siyah lekeri giderebilir. Toksinleri ortadan kaldırarak cilt gözeneklerinin açımasını, hava almasını ve nemlenmesinis ağlar. Cilt hücrelerinin yenilemesini ve cildi ölü hücrerlerden temizlenmesini sağlar.

Portakal Kabuğu Faydaları

Portakal kabuğunun sağlık açısından faydaları çok az bilinen bir şeydir. Genelde portakal tüketilidkten sonra kabukları atılır. Ama eminim bu yazıyı okuduktan sonra bu alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekecek.

 • Portakal kabuğu flavonoidler C vitamini içermektdir.  Bu özelliği bünye sağlığını korumya yardımcı olurken aynı zamanda  kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilir.
 • Portakal kabukları kolesterol seviyesini dengeleyen hesperedin içerir.
 • Portakal kabuğu metabolizmanın hızını arttırarak daha fazla yağ yakmayı ve dolayı ile kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Sindirim sitemi sağlığını kouruve başta bağırsaklar olmak üzere sinririm siteminin temizlenmesinde önemli rol oynar.
 • Özellikle ciltde enfeksiyon hastalıklarıyla mücadelee der. Enfeksiyon hastalıklarına karşı bağışıklık sitemini güçlendirir.
 • Solunum yolu hastalıklarından olan bronşite karşı etkilidir.
 • Portakal kabukları kötü nefes kokusuna nedne olan unsurları ortadan kaldırır.

Nasıl Tüketilir: Portakal kabuğunu tükemniz için organik potakalları öneriyoruz. Önce kabukları iyice yıkayın ve ufak parçalara ayırın veya rendeleryin. Daha sonra poratak kabuklarını kurutun. Rendelediğiniz portakal kabuklarını salatalarda, ufak dilimlere böldüğünüz potakal kabularınıda çay yaparak tüketebilirsiniz.

Portakal Kabuğu Çayının Faydaları

Portakal kabuğu çayı çok nadir kullanılmaktadır ama portakalın kabuğundan da sağlık açısından faydalanmak için tüketilmesini öneriyoruz. Poratak kabuğu çayının hazırlanışını yukarıda anlattaığımız tarifteki gibi, portakal kabuklarını hazırlayın. Daha sonra bir fincan kaynamış suya koyarak 10-15 dakika demlenmesini bekleyin ve için.

 • Portakal kabuğu çay virüslere ve bakterilere karşı mücadelede yardımcı olur. Öksürük, astım, bronşit, göğüs gerginlik ve soğuk algınlığı tedavisinde faydalıdır. Genellikle, akciğerlerde balgamı ortadan kaldırmak yardımcı iyidir.
 • Portakal kabuğu çay içmek iyi bir sindirim için faydalı olabilir.Gaz, şişkinlik ve bulantı, gibi sorunları giderebilir.Ayrıca, kabızlık tedavisi için kullanılır.
 • İyi bir ağız hijyeni sağlar. Hassas ciltlerin tedavisinde yardımcı olur ve aynı zamanda kötü nefes ortadan giderir. Bir başka yararı, kan dolaşımı ve lenf sistemi içindir. Ayrıca, portakal kabuğu çayı stres, sinirlilik ve uykusuzlukla savaşmayı sağlar.
 • Anne sütünün artmasını sağlayabilir.

Portakalın Zararları

Portakal genelede her yaş için sağlıklı bir besin kaynağıdır. Sağlık açısından bir zararı yoktur. Bazı sağlık uzmanları çok fazla tüketildiğinde kan şekeri sorunları olan hastalar için yan etkileri olabileceğini savunmaktalar.

 • Aşırı tüketildiğinde kan şekerini yükseltebilir.
 • 6 yaş altı çocukların aşırı tüketmelerinde alerjiye neden olabilir.
 • Hassas bünyeye sahip kişilerde cilt alerjilerine neden olabilir.

Etiketler: portakal faydaları portakal suyu portakalın zararları

Yeni yorum