Selenyum Minerali

15 Ağustos 2015 - Mineraller

Selenyum Minerali

Güçlü bir antioksidan olan selenyum, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanser riskini azaltır. Hücreleri korur ve yaşlanmayı geciktirir. Doku esnekliğini arttırarak ve kalp hücrelerini destekleyerek kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Eksikliğinde ciddi kas zayıflıkları, kalp ve damar sağlığında bozulmalara neden olan selenyum eksikliği, çocuklarda da gelişimin yavaşlamasına neden olur. Fazla alma durumunda sindirim sistemi sorunları, saç, tırnak ve diş kaybı, çeşitli deri, omurilik ve kemik iliği hastalıkları, ateş gibi sağlık sorunları görülür. Yetişkinlerde günlük selenyum ihtiyacı 80 - 100 mg dolaylarındadır. Gebelikte ve emziren annelerde günlük selenyum ihtiyacı 200 mg a kadar çıkabilir.

Selenyum Minerali Faydaları

Antioksidan özellikleri dolayısıyla serbest radikallerle savaşarak kansere karşı güçlü bir koruma sağlar, kadınlarda serviks problemlerine karşı oldukça faydalıdır. Görme ile ilgili problemlerde de kullanılan bir mineraldir. Yapılan araştırmalarda selenyum mineralinin prostat kanseri riskini azalttığına dair bulgular da elde edilmiştir. Ayrıca antioksidan özellikleri vücudun bağışıklık sisteminin daha güçlü kalmasını sağlamaktadır. Kasların ve kan hücrelerinin korunmasında da önemli bir mineraldir.

Selenyum Eksikliği ve Zararları

Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda selenyum eksikliğinde vücutta bazı ciddi aksaklıklar gözlenmektedir. Çeşitli kanser türlerine ve kalp hastalıklarınasebep olmaktadır. Özellikle çocuklarda ve gelişim çağındaki ergenlerde gelişme bozukluğuna neden olur.

Hamile kadınlar da bebeklerinin gelişimi için bu minerali gerekli miktarlarda almalıdır. Selenyumun yeterince alınmaması enfeksiyonlar,karaciğer bozukluğu (şeker hastalarında), kolesterol seviyelerinde artış, kısırlık gibi birçok hastalığa yol açmaktadır.

Fazla Alımında Görülen Hastalıklar

Mineraller bir çeşit kimyasal olduklarından, dozajları çok önemlidir. Aşırı yüksek selenyum seviyelerinde artrit, tırnaklarda kırılma, nefesin sarımsak kokması, ağızda metalik tat, sindirim sistemi bozuklukları, yaşa bağlı olmaksızın görünen saç dökülmesi, cilt dökülmeleri, cildin pul pul olması ve sarımsı bir renk alması gibi bulgular alabilir. Görüldüğü gibi; selenyumun aşırı dozajda alınması derimizde, cildimizde ağır tahribatlara yol açmaktadır. Bunun sebebi, ihtiyaç fazlası selenyumu vücudun deri yoluyla dışarı atmasındankaynaklanır.

Selenyum Bulunan Besinler (Yiyecekler ve İçecekler)

Bitkisel gıdalar selenyum bakımından zengindir ancak bir bitkinin ne kadar selenyum içerdiği yetiştiği toprakta ne kadar selenyum bulunduğuyla doğru orantılıdır. Aynı durum hayvansal gıdalar içinde geçerlidir. Yani bitkisel gıdaların ve hayvanların yetiştirildiği coğrafya, besin içinde bulunan selenyum miktarını belirler.

Aşağıda selenyum bakımından zengin yiyeceklerin bir listesini bulabilirsiniz. Ancak bu liste selenyum içeren gıdaların tam listesi değildir. Selenyum eksikliği yaşıyorsanız sizin sağlık koşullarınıza en uygun beslenme programı için bir uzmana danışabilirsiniz.

  • Brezilya Kestanesi: Brezilya’ya özgü bir kestane türü olan “Brasil nuts” selenyum bakımından en zengin besindir. 1 adet Brezilya kestanesi günlük selenyum ihtiyacının tamamından fazlasını karşılamaya yeter. Aynı zamanda fosfor ve bakır yönünden zengindir. Olumsuz yönü ise doymuş yağ içermesidir.
  • Ay Çekirdeği: 100 gram kavrulmuş ay çekirdeği günlük selenyum ihtiyacının %100’ünü karşılar. Fosfor, bakır, manganez ve E vitamini içeren ay çekirdeği yüksek kalori oranı nedeniyle dikkatli tüketilmelidir.
  • Balıklar: Ton balığı, pisi balığı, sardalye ve somon gibi balıklar ihtiyacınız olan selenyumu alabileceğiniz, et ürünlerine göre daha az yağ ve kolesterol içeren nispeten sağlıklı kaynaklardır. Örneğin, 100 gram yağı süzülmüş, diyet konserve ton balığı günlük selenyum ihtiyacının %115’ini karşılar.
  • Hindi Eti: Kavrulmuş, derisiz 100 gram hindi eti günlük selenyum ihtiyacının %46’sını karşılar. Hindi eti aynı zamanda B6 vitamini, fosfor, protein ve niasin bakımından zengindir. Olumsuz yönü yüksek kolesterol içermesidir.
  • Göğüs Tavuk Eti: 100 gram derisiz göğüs tavuk eti günlük selenyum ihtiyacının %39’unu karşılar. Fosfor, B6 vitamini, demir, niasin, potasyum bakımından zengin olan tavuk eti aynı zamanda yüksek kolesterol içerdiğinden kontrollü olarak tüketilmelidir.
  • Kırmızı Et: Sığır eti, ciğer ve kuzu eti selenyum bakımından zengindir ancak kırmızı et yüksek kolesterol içerdiğinden herkes tarafından tüketilmesi uygun olmayabilir. 100 gram kuzu ciğeri kızartması 116 mcg selenyum içerir ve bu miktar günlük ihtiyacın %166’sına denk gelmektedir.

Günlük Ne Kadar Selenyum Alınmalı

Çocuklarda:
1 - 6 yaş arası: 20 mikrogram
7 - 10 yaş arası: 30 mikrogram

Erkeklerde:
11 -14 yaş arası: 40 mikrogram
15 -18 yaş arası: 50 mikrogram
19 -51 yaş ve üstü: 70 mikrogram

Kadınlarda:
11 - 14 yaş arası: 45 mikrogram
15 - 18 yaş arası: 50 mikrogram
19 - 51 yaş ve üstü: 55 mikrogram
 

Etiketler: selenyum selenyum minerali selenyum minerali hangi besinlerde bulunur selenyum minerali nelerde bulunur selenyum minerali zararları selenyum faydaları

Yeni yorum