Sinameki

15 Ağustos 2015 - Bitkiler ve Sebzeler

Sinameki

Şifalı bitkiler arasında yan etkileri belki de en belirgin olan sinamekidir. Etkisi oldukça kuvvetli olan sinamekinin tıp alanında da kullanıldığı düşünülürse, kullanılma miktarının ve süresinin çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Sinamekinin en belirgin özelliği müshil etkisi oluşturmasıdır. Bu sebeple sıvı, tablet ve toz şeklinde kullanımı mevcuttur. Bilgihanem okurları için hazırlanan bu yazıda, sinameki hakkında merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bitkiler dünyasının en sık kullanılanlarından bir tanesi sinameki otudur. Genellikle hazımsızlık, kabızlık gibi durumlarda kullanılan ot, çay olarak tüketilebilmektedir. Bitki tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. Müshil etkisi yarattığından tıp alanında birçok ilaç içerisinde aktif madde olarak kullanılır. Somali, Hindistan, Sudan’da doğal olarak yetişebilmektedir. Bitkinin İngilizce ismi olan sena, kabuğunun soyulabilmesi özelliğinden ötürü Arapça sena, İbranice soyulabilir anlamına gelen cassia kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.

Geçmiş tarihlerde doktorlar tarafından, tıp alanında ilk kullanımı milattan sonra 9. yüzyıla ait belgelerde görülmüştür. Belgelerden Arap Yarımadası'nda kullanıldığı belirlenmiştir. Günümüzde bitki, sıvı, tablet ve toz olarak satıştadır. Genellikle toz olarak kullanılmaktadır.

Müshil etkisi olduğu unutulmadan; aşırıya kaçmadan kullanılması gerekmektedir. Aksi halde ishalin ileri derecesini yaşayabilir ve sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Ayrıca müshil etkisini çok kısa sürede gösterdiğini aklınızdan çıkartmamalısınız.

Sinameki Nedir?

Baklagiller familyasında bulunan, Cassia türlerini ve bu türün meyvelerinden laksatif olarak elde edilen maddesinin tıpta kullanılabildiği bir bitki türüdür. Cassia türü, Defnegiller familyası içinden tarçınla akrabadır. (Bakınız: Tarçın Nedir?) Sinameki otunun 10 civarında türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Kenya yağmurlu sinamekisi, pembe yağmur sinamekisi, elma çiçeği sinamekisi, sturt sinamekisidir. Birçok toprakta doğal olarak yetişebilmektedir.

Sinamekinin Faydaları Nelerdir?

 • Bilinen en belirgin faydası müshil etkisi olduğu için, kabızlığı ortadan kaldırmasıdır. Bağırsakların yumuşamasını sağlar.
 • İştah kesici etkisiyle kilo verme sürecinde kullanılabilir. Böylece hem iştah kesebilir hem de diyetlerde genellikle görülen kabızlık sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Sinameki kullanılarak hazırlanan losyonlar, kremler hemoroid tedavisinde ve cilt hastalıklarından egzamanın tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Kolonoskopi işlemi öncesinde bağırsakların temizlenmesi gerektiğinden, operasyon öncesinde kullanılabilir.
 • Bağırsakları rahatlatma etkisi olduğundan bağırsak ve mide hazımsızlıklarını da ortadan kaldırır.

Sinameki Nasıl Kullanılır?

Sinameki hazır olarak satılan sıvı ve tablet biçimlerinde kullanılabilir. Eğer losyon olarak kullanılacaksa hazır satılan kremlerden faydalanabilirsiniz. Bunun dışında sinameki doğal olarak tüketilmek isteniyorsa; çayını içebilirsiniz. Çayı hazırlamak için bir fincan suyu kaynatın ve kaynamış suyun içerisine yarım çay kaşığı kadar sinameki otu ilave edin. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra ılık olarak içebilirsiniz. En doğrusu şeker veya başka bir şey kullanmadan içmektir. Ayrıca demlemesini verilen süreler dışına çıkmadan yapmalısınız.

Sinamekinin Yan Etkileri Nelerdir?

Genel olarak bakıldığında güvenilir kabul edilen sinameki, çok tüketildiğinde ya da hassas kişilerde yan etkiler gösterebilen bir bitkidir. Bilinen en genel yan etkileri, midede ağrı, bulantı, sürekli devam eden ishaldir. Bitkinin iki haftadan uzun süre kullanılması önerilmemektedir. Uzun süre ve çok kullanımı bağırsakların fonksiyonlarını ve floral dengesini bozabilir. Alışkanlık sonrasında ise bağımlılık halini alıp; faydasını göstermeyebilir.

 • Uzun süreler kullanılması halinde, kanda bulunan bazı kimyasal maddelerin dengesinde değişikliklere yol açar. Neticesinde ise kalp hastalıklarına, karaciğer yorgunluğuna, kas güçsüzlüğüne neden olabilir.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde elde edilen, araştırılmış bir bilgi bulunmamakla beraber; tedbirli davranmak gerekmektedir. Kullanılması ve kullanılacak dozla ilgili doktorunuzla mutlaka görüşmelisiniz.
 • Normal şartlarda potasyum eksikliği şikâyeti olan kişilerin, sinameki bitkisini kullanmaması gerekir. Aksi halde eksiklik ilerleyebilir ve durum kötüleşebilir.
 • İshal olan kişiler, sinamekiden kesinlikle uzak durmalıdır. İshalin neden olduğu su kaybında artışa neden olarak çeşitli rahatsızlıklara ortam hazırlayabilir.
 • Mide ve bağırsak hastalıklarından, ülser, apandist, midede iltihap gibi rahatsızlıkları olan kişiler, sinameki bitkisini hiçbir şekilde kullanmamalıdır.
 • Hali hazırda kalp, hipertansiyon, sindirim hastalıkları olanlar ve bunlar için ilaç kullananlar, sinameki kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalıdır.

Yeni yorum