Sindirim Sistemi

15 Ağustos 2015 - Vücudumuz

Sindirim Sistemi

İnsan sindirim sistemi mekanik (fiziksel) ve kimyasal sindirim olarak ikiye ayrılır. Mekanik (fiziksel) sindirim molekülleri kücük moleküllere ayırmaktır. Kimyasal sindirim ise besinleri en küçük yapı taşına kadar ayırmaktır. Sindirim sistemi, sindirim borusu (sindirim kanalı) ile sindirim bezlerini içeren, çok hücreli hayvanlarda yiyeceğin vücuda alınımı, sindirilmesi, gerekli besin ve enerjinin absorbe edilmesi ve atık maddelerin vücuttan atılması ile ilgilenen organ sistemidir.

Besinler içeriklerine göre karbonhidrat, protein, yağ, vitamin-mineralolarak gruplandırılır. Besinler büyük parçalı moleküllerdir ve hücrelerimizin kullanabileceği şekilde küçük moleküllere parçalanmaları gerekir.

Yediğimiz besinler hücrelerimizde kullanılacak şekle sindirim ve emilim işlemi sonucunda gelir.

Günümüzde birçok kişi hazımsızlık problemleri yaşamakta, bazen doğuştan gelen enzim eksikliği, enzim defektleri nedeniyle, bazen sindirim sisteminde yaşanılan problem nedeniyle gelişen hastalıklar sayesinde bazen de nedeni belli olmayan sebeplerle sindirim güçlüğü yaşıyoruz, son yıllarda gıda işleme ve hazırlamada yaşanılan değişikliklerde sindirim sistemize her zaman olumlu etki yaratmıyor.

Yağsız et ve et ürünleri:

Et seçimlerinizde yağsız tavuk, balık ve diğer yağsız et türlerinden birini seçmeye özen gösterin. Yağların sindirimi ince bağırsaklarda başlar ve ince bağırsak sindirim sistemimizin en uzun bölümüdür. Yağların sindirimi hem uzun hem de güçtür, bu yüzden yağsız veya yağı azaltılmış iyice çiğnenmiş et ürünleri sindirim güçlüğü problemi yaratmayacaktır. Şarküteri ürünler olan pastırma, salamve sucuk hem içeriklerinde bulunan baharat, yağ ve katkı maddelerinden dolayı sindirim sisteminde problem yaratacak olan gıdalardır.

Tam tahıllı ürünler:

Kepekli ekmek,yulaf, buğday, kepek içeren besinler gibi tam tahıl kaynakları zengin lif içerikleri sayesinde sindirime yardımcıdır. Günlük lif gereksinimiz ortalama 20-30 gramdır ve bu miktar kişinin tam doygunluğa ulaşmasını sağlıyor. Bazı kişilerde özellikle gastrit problemi olan kişilerde lifli gıdalar şişkinlik, gaz ve benzeri problemlere yol açabiliyor. Çölyak ve gluten intoleransı olan kişilerin,  buğday taneleri ve gluten içeren gıdalardan uzak durması gerektikleri unutulmamalıdır.

Etiketler: sindirim sistemi vitaminler mineraller yiyecekler besinler

Yeni yorum