Sivilceler ve Yüz Sağlığı

15 Ağustos 2015 - Vücudumuz

Sivilceler ve Yüz Sağlığı

Ergenlik dönemiyle birlikte başlayan sivilceler, bu dönem bittikten sonra da ciltte yıllarca kalabiliyor. Sivilce nasıl geçer? Birkaç püf nokta ile sivilcelerden kurtulmaya başlayabilirsiniz. Sivilce, özgüveni azaltan, sosyal hayatı etkileyen önemli bir sorun. Sadece ergenlikte döneminde değil, hayatın sonraki dönemlerinde de karşılaşılabiliyor. Peki ama yüzdeki, sırttaki ve vücudun diğer bölgelerindeki sivilcelerle nasıl baş etmek gerekir? Öncelikle kullandığınız kozmetik malzemelerini iyi seçmelisiniz.

Sivilceli cilde sahip olanların daha çok su bazlı kozmetikleri tercih etmesi gerekiyor. Yağlı kozmetik ürünler, gözenekleri tıkayarak, akne gelişmesine neden olmaktadır. Yağlı saç kozmetikleri; saçlarda ve alın hattında akne gelişmesine sebebiyet verebilir. Akneli cilde sahip olan kişilerin yağsız, su bazlı, non-komedojenik ibaresi bulunan kozmetik ürünleri tercih etmeleri gerekir. Sivilceli cildin nefes alamabilmesi için makyaj mümkün olduğunca az yapılmalı, gece yatmadan önce çıkarılmalıdır.

Sivilcelerinizi ellemeyin: Sivilcelerinizi sıkmak sivilcenin dağılmasını kolaylaştıracağı gibi aynı zamanda da leke kalmasına sebep olacaktır. O bölgeye elle temas halinde dahi mikrobun başka bir bölgeye yani sivilce olmayan bölgeye bulaşması çok hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Bol su için: Böylece cildin esnekliği artar, atıkların gözeneklerden çıkmasına yardımcı olur.

Sigara ve Alkol kullanmayın: Cildi sıkı tutan elastik dokulara zarar verir. Kırmızı noktalar ve kaşıntı yapar.

Stres tabi ki sivilcelerin çıkmasında da çok büyük bir etkendir. Bu yüzden stresten kaçının.

Yiyeceklerinizi doğru seçin: Sivilceye sebebiyet veren yiyeceklerden uzak durun. Kuruyemiş, turşu, baharatlı gıdalar gibi.

Duş almayı sıklaştırın: Terlediğiniz zaman duş alın. Terli cilt sivilceleri artırır. Bakteriler nemli ortamı sever. Nemli giysilerde giymeyiniz. Saçlarınızı mümkün olduğunca yüzünüzden uzak tutun.

A Vitamini kurtarıcıdır: A vitamini içeren yiyecekleri çok tüketin. A vitamini şu besinlerde bulunur. Havuç, yeşil biber, elma, armut, patlıcan, havuç, kereviz, lahana, karnıbahar, ıspanak, taze fasulye, patates ve domates. Evinizde de rahat ve kolay bir tedavi uygulayabilirsiniz.

Limon suyu kurutucu ve leke giderici özelliğe sahiptir. Kekik ve lavanta suyu antimikrobik özelliktedir. Gül suyu arındırıcıdır. Papatya çayı iltihap dindiricidir. Yeşil çay iltihap dindiricidir. Cildi yenileyen antioksidanlar içerir. Yoğurt cildi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir. Kil gözenekleri arındırır. Yulaf vitamin ve mineraller içerir. Öğütülmüş yulaf deriyi düzgünleştirir. Bal deriyi nemlendirir. Antimikrobik etkisi vardır. Gliserin yağlandırmadan nemlendirir. Meyveler ve sebzeler cilde çok faydalı, cildi yenileyen antioksidanlar içerirler. Elma ve üzüm sirkesi antimikrobik ve cildi yenileme özelliklerine sahiptir.

Düzenli egzersiz, vücut sağlığını artırırken stresi azaltıyor. Yani egzersiz, sivilcesi olan herkes için iyi bir yöntem. spor, ciltteki kan dolaşımını artırarak hücrelerin oksijen alımını artırır. Bu sayede akne oluşumu azalır ve olası diğer cilt sorunları da engellenir. Aynı zamanda lekeler ve siyah noktalar daha hızlı iyileşir. Akneler, özgüven sorunu yaşamanıza yol açarken, spor yapmak, aynı zamanda daha fit bir vücutla kendinizi daha iyi hissetmenizi de sağlar. Çünkü vücut sporla mutluluk hormonu olan endorfin salgılamaya başlar. Egzersiz, akneye meyilli ciltlerde sorunlara sebep olan büyüme ve stres hormonlarının da düzenlenmesine yardımcı olur. Fakat egzersizin de fazlasından sakının. Çünkü bu da testosteron seviyesinin ve yağ üretimin artmasına sebep olabilir ve akneler kötüleşebilir.

Sivilce İzleri Nasıl ve Neden Oluşmakta

 • Ciltte oluşan sivilceler el ile sıkılması sonucunda iz kalma ihtimali çok yüksektir.
 • Bunun dışında oluşan kanlı sivilcelerde iz bırakmaya meyilli sivilcelerdir.
 • Hiç hoş görünmeyen bu sivilce izleri özellikle beyaz tenli kişilerde kendini daha çok gösterir.
 • Yağlı cilt yapısına sahip kişiler sivilce ve akneye meyilli cilt yapılarıdır. Bu cilt yapılarının kişisel bakımına normalden çok daha fazla özen göstermeleri gerekir.

Sivilce İzlerinden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı

 • Oluşan sivilceleri geçirmek için tedavi amaçlı aşağıda verdiğimiz doğal maske ve kürleri uygulamanız gerekir.
 • Yağ oranlarını dengeleyen bakım ürünleri uygulayarak ciltte sivilce oluşumunu engeller.
 • Sivilceli ciltler bakım dışında yediklerine de özellikle dikkat etmelidirler. Çünkü yağlı yiyecekler sivilce oluşumunu kesinlikle tetikler.
 • Aşağıda verdiğimiz sivilce izi kürlerini uygulayarak oluşan lekeleri azaltabilir, düzenli uygulama sonucunda tamamen giderebilirsiniz.

Sivilcelere Karşı Nasıl Önlemler Alınmalı

 • Sivilcelerinizi Ellemeyin: Sıkılan, oynanan ve ellenen sivilceler iz kalma riskini arttırır ve bakterilerin yayılmasına neden olur. Gün içinde her yere temas etmiş ellerinizi yüzünüze değdirmekten vazgeçin ve otururken ellerinizi çenenize dayamayın. Yüz ile temas eden her nesnenin hijyenik olmasına özen gösterin.
 • Benzoil Peroksit Kullanın: Benzoil peroksit ciltte bulunan ölü hücrelerin temizlenmesine ve tıkalı gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olduğundan sivilcelerin oluşmasını önlemektedir.
 • Rezorsinol veya Sülfür Deneyebilirsiniz: Yağ bezlerini yavaşlatmak için kullanılan takviyelerdir. Dermotologlar önerdiğinde yağ oluşumunu önlemek için kullanabilirsiniz.
 • Sivilceler Göğüs ve Sırt Bölgesinde Oluşabilir: Sivilce ürünlerini sadece yüzünüze uygulamayın. Bazı bireylerde sırt ve göğüs bölgesinde de sivilce oluşabilir.
 • Yüzünüzü Önemsemeden Yıkayın: Yüzünüzü yıkarken çok önemsemeyin. Sadece yüzünüzü yıkayacaksanız üstünkörü yıkamanız cildin hassas deri tabakasını götürmemesi için önemlidir. Cildi normal su ile yıkamak tıkayan gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olmaz.
 • Exfoliantları Kullanırken Dikkatli Olun: Yüzünüzü temizlerken sert ürünlerden kaçının. Akne ovalama pedlerini kozmetik marketlerde bulabilirsiniz, sırt göğüs ve yüzünüz için bu ovalama ürünlerini tercih etmelisiniz.
 • Yağlı Ürünlerden Uzak Durun: Yağ içeren; sabun, temizleyici, saç ürünleri, yiyecekler veya nemlendiricileri yüzünüze uygulamaktan, yemekten veya kullanmaktan uzak durun. Bu ürünler cildinizin yağlanmasını arttıracaktır.
 • Makyaj Malzemelerinizi Dikkatli Seçin: Yüzünüze kullandığınız makyaj malzemelerinin su bazlı olmasına özen gösterin. Su bazlı makyaj ürünleri cildin yağlanmasını arttırmaz. Su bazlı ürünler alamıyorsanız içeriğinde yağ oranı en düşük olanları tercih edin.
 • İçeriden Bakım En Önemlisi: Cilt yapısını destekleyende bozanda beslenme tarzıdır. İyi bir beslenme aknelerin yavaşlamasını sağlarken sağlıksız beslenme aknelerin artmasına neden olur. Bu açıdan sebze ve meyve ağırlıklı yiyecekler yiyerek, fast food ve yağlı yiyeceklerden uzak durmaya özen gösterin.
 • İyota Dikkat Edin: İyottan uzak durmanızda sivilce oluşumunu azaltacaktır. Dermotologlarda bu konuda hem fikir. Çok vitaminler ve tuz ürünleri tüketirken dikkatli davranmalısınız.

Ergenlik Döneminde Sivilceler

Sivilcelerin en çok görüldüğü dönem 12 – 18 yaş aralığı yani ergenlik dönemidir.Gençlerin bu zamanlar da vücutlarında çıkan sivilcelerden hem psikolojik hem de bedensel olumsuz bir şekilde etkilendiği kanıtlanmıştır.

 

Gençlerin yüzlerinde oluşan sivilceler veya lekelerin benlik duygusunu azalmasına sebep olabilir.Ergenlik döneminde gençlerin özellikleri arasında çekingenlik,huzursuz olma,kendini yalnız hissetme veya çevresinden kendisini soyutlama gibi isteği olabilir.Bu nedenle o dönemler de hem çocuklarımıza hem de gençlerimize yeterli miktarda sevilmeyi ,takdir etmeyi, güven duymayı ve kendilerine değer vermeyi öğrenmelerini bilmesi için elimizden geleni göstermemiz gerekmektedir.Benlik duygusu fazla olan ve kendine güveni çok fazla olan insanlarda bu aşama biraz daha zor geçebilir.Bunu büyük bir sorun haline getirebilirler.

Sivilce ergenlik döneminde ve diğer yaşam süreci boyunca karşılaşabileceğimiz bir problemdir.Ama bunu gözümüzde o kadar da büyütmemek gerekir.Çünkü bunun tedavisi mümkündür,iyi bir dermatolokla bunu çözüme kavuşturabiliriz.

Ne zaman tedavi olabilirim?

Çocuğunuzda veya kendinizde sivilceleri hafife almayın..Mutlaka bir dermatologa gözükmenizde yarar vardır.Çünkü doktara gitmeyip de kulaktan duyma bilgilerle veya reçetesiz ilaçlarla yapacağınız tadavi, sivilceleri geçireceği yerde daha çok çoğalmasına sebep olur. Sivilce üzerine yapılan araştırmalar ve bulunan tedavi yöntemleri artık sizlerde moral bozukluğu ve kalıcı lekelere gerek kalmadan yaşamanızı sağlayacak kadar ilerlemiştir.

Sivilce problemi olan bir çocuğu dermatoloğa ne zaman götürebiliriz?

 • Sivilceleri büyüyor,farklı yerlere yayılıyorsa ve ağrı oluşmaya başladıysa,
 • Sivilce izleri kalmaya başladıysa,
 • Sivilce çocuğunuzun psikolojisini bozmaya başladıysa mutlaka bir doktora gözükmeniz gerekmektedir.

Sivilce ergenlik döneminin bir parçasıdır ve bunu onun anlayacağı bir şekilde dile getirmeniz gerekmektedir.Bu dönemin geçici olduğunu , normal bir evre olduğunu ve herkeste bu dönemin yaşandığını anlatmanız ve onun da anlaması gerekir.

 

Yeni yorum