Tatlı Patates

15 Ağustos 2015 - Bitkiler ve Sebzeler

Tatlı Patates

Tatlı patates Orta ve Güney Amerika kökenli olarak bilinen ve oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. İçeriğinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde ise günümüzde 100 den fazla ülkede yetiştirilmektedir. Sindirimi oldukça rahat ve kolay olan tatlı patates alerji yapma olasılığınında düşük olması sebebi ile birlikte bebeklerde de gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir.

Genel olarak turuncu renkte olan sebze çeşidinin nadir de olsa mor renkleri de bulunmaktadır. Mor renkte olan tatlı patates’lerde olağanüstü bir pigment bileşeni bulunmaktadır. Bu pigment bileşeni ise insanları iltihap çözümünden kansere kadar birçok hastalıklardan korumaktadır.

Tatlı Patatesin İçeriği

Tatlı patates insan sağlığı üzerinde ihtiyacımız olan B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, D vitamini ve K vitaminleri açısından oldukça zengin olan tatlı patates temel vitamin ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır. Aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum ve çinko ihtiyaçlarını da karşılamaktadır.

Tatlı Patates Faydaları

  • Yüksek B6 vitamini.. Kalp Krizi riskini düşürür.
  • İyi bir C vitamini kaynağı… C vitamini gribi engellememize yanı sıra diş sağlığı, sindirim ve kan hücrelerinin yapılanması için büyük rol oynar. Ayrıca yaraların iyileşmesinde ve cildimizin genç görünmesinde faydası çoktur.
  • D Vitamini… Bağışıklık sistemimiz için olmazsa olmaz… Enerji seviyemizi, sağlıklı kemik yapısı, kalp, sinir, cilt ve dişlerimiz için gereklidir. Tiroid bezlerimizi de destekler.
  • Demir … Beyaz hücre üretimi için gereklidir. Ayrıca stresse karşı ve bağışıklık sistemi için önemlidir.
  • Magnezyum…Rahatlama ve strese karşı ihtiyacımız olan magnezyum ayrıca damar, kan, kemik, kalp, kas ve sinir sistemimiz için çok önemlidir.
  • Potasyum… Kalp atışlarının dengelenmesinde büyük rol oynar. Şişkinliği azaltmaya, kramp önlemeye ve böbrek fonksiyonlarının başarılı çalışmasına yardım eder.
  • Şeker… Tatlı patates doğal şeker içerir. Bu şekerler dolaşım sistemimizde yavaş salgılandığından kilo alımı ve şeker yükseltici etkileri azdır.
  • Betakaroten… Portakal renginden dolayı betakaroten açısından zengindir. Göz ve bağışıklık sistemi hastalıklarında önemli bir maddedir. Kanser ve yaşlanmaya karşı etkilidir.
  • Kullanım açısından çok yönlüdür… Fırında, çorbalarda, buharda, her türlü pişirilebilir.

Nasıl Pişirilir

Doğal olarak şekerli bir sebze tatlı patatesin özellikle çocuklar tarafından çok sevilen balkabağı ve patates arası bir tadı vardır. Dünya mutfaklarında yaygın olarak kullanılan tatlı patates ile yapılan pek çok farklı yemek çeşidi vardır. Kızartma, haşlama, fırında, közleme olabilir, püresi, garnitürü, çorbası, salatası ve pek çok yemeği yapılabilir. İyice yıkanmış kabukları yenebilir.

Tatlı patates buharda pişirilince veya haşlanınca vitaminini kaybetmemektedir. Tatlı patatesin önerilen en lezzetli,  besin değerlerini maksimize eden pişirme şekli patateslerin yaklaşık bir santim kalınlığında dilimlenerek buharda 7 dakika pişirildikten sonra tarçın, öğütülmüş muskat (hint cevizi) ve/veya karanfil ile tatlandırılmasıdır. Ayrıca buharda pişirilmiş veya haşlanmış tatlı patateslerin üzerine sonradan biraz zeytinyağı eklenerek yenmesi de önerilen bir tüketim şeklidir. 

 

Etiketler: Tatlı patates Tatlı patatesteki vitaminler ve mineraller

Yeni yorum